Egy 2021-es kormányrendelet értelmében az adott év március 16-ától megszűnt a települési önkormányzat jegyzőjének hatásköre az illegális hulladék elhelyezése ügyében, a feladatot onnantól a megyei kormányhivatalok vették át. Vajon javult a helyzet az elmúlt csaknem négy évben? Sokak szerint inkább rosszabbodtak a körülmények és egyre nagyobb gondokat okoz a megye minden településén a probléma.
Pedig már a modern technikát is segítségül hívják az illegális hulladéklerakó helyek felszámolásának érdekében. Létező segítség a HulladékRadar, amely egy telefonra letölthető alkalmazás, melynek használatával bejelenthetők a környezetet elcsúfító, szennyező, illegálisan elhelyezett hulladéklerakatok – akár településen belül, akár külterületen. Ez a rendszer alkalmas arra, hogy fotókkal és egyéb, a hulladék fajtájára és mennyiségére, valamint megközelíthetőségére vonatkozó információk megadásával a területileg illetékes hatóság tudomást szerezzen az illegális hulladéklerakásokról, ezáltal intézkedni tudjon annak felszámolásáról a környezet megtisztítása érdekében.
Ennek ellenére akad olyan település, ahol éves szinten több tízmillió forintot költenek az ilyen illegálisan elhelyezett hulladékok elszállítására. Például Mátészalkán, ahol több mint 70 millió forintba került 2024-ben ez a tevékenység az önkormányzatnak: ennyit kellett áldozni arra, hogya városi és a környékbeli lakosok által a közterületekre jogellenesen elhelyezett hulladékot elszállítsák. Csak szemléltetésképpen, ebből a 70 milliós összegből több utca teljes aszfaltozása megvalósítható lett volna.
Nem jobb a helyzet Nyírbátorban sem, ahol főleg a szegregált lakóövezetek környékén nehéz a helyzet. Egyesek a városban több helyre szinte már nagyüzemi módon szállítják a szemetet, a veszélyes hulladékot, és teszik tönkre a környezetet. Az önkormányzat már több tucatnyi helyen kamerát helyezett el a törvénysértők felderítésére. A mezőőrök aktív munkájának köszönhetően is sikerült már megfékezni egy-egy területen, hogy még több szemetet rakjanak le, de még bőven van tennivaló. A napokban nem csak közterületen, de magánterületen is intézkednie kellett a megyei kormányhivatalnak: egy Rákóczi utcai telken több mint 150 köbméter szemét elszállíttatását végeztették el.
A megyeszékhelyen is óriási a probléma az illegális szemétlerakás. Minden évben több mint ezer tonna, törvénybe ütköző módon hátrahagyott szemetet kell elszállítania a NYÍRVV-nek. Manapság a leginkább fertőzött terület az Acél utca környéke, de általánosságban elmondható, hogy sokszor természetes vizek, csatornák közvetlen közelében hagyják a nem ritkán környezetre is veszélyes hulladékukat a felelőtlen állampolgárok.
A szakemberek szerint a nyíregyházi illegális hulladéklerakók száma három tucatnyi.
Összességében elmondható, hogy a felelőtlen emberektől származó, közterületen elhelyezett hulladékok megyei szinten több milliárd forintos kárt okoznak az önkormányzatoknak. Ezekből az összegekből járdák, utak épülhetnének, szépülhetnének a falvak és városok. És ez csak az anyagi kár, a környezeti károk felbecsülhetetlenek.
(kiemelt képünk illusztráció)