„Az oktatás jövője nem papírokon dől el, hanem a tantermekben” – vallja Tóth Endre, a Momentum politikusa, aki ezúttal Mátészalkára utazott, hogy egy újabb döbbenetes oktatási visszaélés nyomába eredjen. A helyszíni riportban feltárja, hogyan tűntek el milliók a helyi szakképzési centrum költségvetéséből – úgy, hogy a pénz útját szinte lehetetlen visszakövetni.
Tóth Endre, a Momentum politikusa nem először hívja fel a figyelmet arra, milyen súlyos problémákkal küzd a magyar közoktatás. Az Iskola a tűréshatáron című videósorozatában olyan valóságot mutat be, amit sok döntéshozó inkább szőnyeg alá söpörne. Szülők, diákok és pedagógusok megszólaltatásával hiteles képet ad arról, hogyan omlik össze egy rendszer, miközben a kormányzat diadalmenetet kommunikál.
A videó tanúsága szerint a mátészalkai szakképzési rendszer átláthatósága erősen megkérdőjelezhető. A Momentum politikusa egy közérdekű adatigénylés segítségével próbálta kideríteni, hogy pontosan mire költötték el az intézményre szánt közpénzeket – de a válaszok több kérdést vetettek fel, mint amennyit megnyugtattak.
A videóból kiderül: több tízmillió forintnyi közpénz egyszerűen eltűnt a könyvelésből. A szakképzési centrum nem tudott egyértelműen elszámolni az államtól kapott összegekkel. Egyes, az adatigénylésre megküldött számlák hiányosak vagy értelmezhetetlenek voltak, más összegekről egyáltalán nem derült ki, mire költötték.
Az egyik legmeglepőbb részlet, hogy ugyanazt a terméket vagy szolgáltatást többször is kifizették – legalábbis a dokumentumok ezt sugallják. A megküldött elszámolásokban olyan szoftverekre, eszközökre és szolgáltatásokra utaló tételek is szerepelnek, amelyeket később a tanárok nem ismernek fel, vagy egyszerűen soha nem is használtak.
Bár a közpénzhasználat teljes homályba burkolózik, a mátészalkai iskolában továbbra is létszámhiány, infrastruktúra-problémák, elhasználódott eszközök nehezítik a munkát. A politikus szerint a tanárok közül sokan félnek megszólalni, mások cinikusan legyintenek. Ez a beletörődés azonban csak még élesebbé teszi a kontrasztot a hivatalos propaganda és a valóság között. Miközben a kormány sikeres fejlesztési programokról és digitális modernizációról beszél, Mátészalkán az alapvető taneszközök is hiányoznak – és a pénz, amit erre szántak volna, már nincs meg.
Tóth Endre már korábban is foglalkozott az oktatás válságával. „Tűréshatáron – Iskola a tűréshatáron” című sorozatában személyesen látogat el iskolákba, tanárokkal, diákokkal beszél, és bemutatja, milyen állapotban van a magyar közoktatás a díszletek mögött. A mátészalkai videó ebbe a sorozatba illeszkedik, de annál jóval több: oknyomozó riport, közpénzügyi kontroll és egy politikai kiállás is egyben. A videó nemcsak tényeket közöl, hanem felháborodást kelt – és éppen ez a célja.
Ez az ügy sajnos nem egyedi. Az ország számos más pontján is felmerül a gyanú, hogy a szakképzésre szánt pénzek nem mindig oda kerülnek, ahová kellene. A rendszer túlbürokratizált, átláthatatlan, és gyakran ellenőrizhetetlen. Ha nincs, aki utánamenjen a számláknak, és rákérdezzen, hová tűnt a pénz, akkor marad a hallgatás – meg az üres tanterem, a kifakult térkép és a rég elavult számítógép.
Tóth Endre ígéretet tett arra, hogy tovább nyomoz, újabb adatigényléseket indít, és az Országgyűlés elé is viszi az ügyet. Emellett fontos, hogy helyi és országos szinten is legyen következménye az ilyen visszaéléseknek – hiszen nem a politikusokat, hanem a gyerekeket fosztják meg a jövőjüktől.
Szerző: Márton Gergő