A megyeszékhely teljes területére kiterjedő házszámellenőrzést tartanak a közterület-felügyelők, a büntetést pedig valószínűleg senki sem szeretné bevállalni egy rossz állapotú, netán hiányzó házszám miatt.
Április 11-étől azonban már rutinosan kezdték meg Nyíregyháza mintegy 1200 utcájának ellenőrzését. – Akkor az volt a cél, hogy a népszámlálás kezdetére minden ingatlanon jól látható helyen kint legyen a ház számát jelző tábla, ezzel a munkáját segítettük azoknak a számlálóbiztosoknak, akik a kérdőívek kitöltése miatt keresték fel a városlakókat – tájékoztatta lapunkat Bodrogi László. A nyíregyházi közterület-felügyelet vezetője hangsúlyozta, az év végéig tartó idei akció sokkal sokrétűbb, mert már nemcsak a szám megléte, jól láthatósága, hanem a pontossága is a vizsgálat tárgya. Arról pedig a Szon.hu olvasója mesélt, hogy Jánosbokorban élve milyen bosszantó helyzeteket okozott, hogy utcanév nincs, s akár két háznak is ugyanaz a száma. A felügyelők a héten többek között az Örökösföldön járták végig az ingatlanokat, s nem is a lakótelepi részen számítanak hiányosságra, rossz házszámra, hanem a családi házas, kertvárosias részeken.
Gyorsan megtalálni az ingatlant
– A közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló helyi rendeletünkben évek óta benne van, hogy mindenki köteles közterületről jól látható módon az ingatlanjára, a főépületre vagy melléképületre – ajtóra, kapura, kerítésre, homlokzatra – kitenni a házszámot, ami lehet tábla, de akár fel is festhető, a lényeg a láthatóság és az igényesség. A tapasztalatok azt mutatják, sok még a hiányosság, és a címfelülvizsgálatot sem vették sokan komolyan, mert folyamatosan találunk eltéréseket – tette hozzá a közterület-felügyelet vezetője, akinek munkatársai tableten az e-nyilvántartás alapján azonnal látják, ha a helyrajzi számhoz nem megfelelő házszám van kitéve.
– A tavalyi akció abban a tekintetben meghozta az eredményt, hogy jóval kevesebb helyen hiányzik a ház száma, de még mindig előfordul ilyen is – mondta a tapasztalatokról Bodrogi László, s azt is megtudtuk, hogy az akció első hónapjában több mint 150 esetben intézkedtek. Ez az ellenőrzés elsősorban nem a büntetésről szól, figyelemfelhívás, és fontos lépés annak érdekében, hogy mindenhol pontos házszámok legyenek, mert a renden túl ez igen nagy segítség a posta, a katasztrófavédelem, a mentők, a rendőrség s minden olyan szervezet munkavégzéséhez, amikor gyorsan kell megtalálni egy adott ingatlant.
A felügyeletvezető emlékeztetett rá, hogy a vármegyeszékhely önkormányzata a megállapított házszámokat területrészenkénti bontásban, utcánként megtekinthetővé tette a http://varoshaza.nyiregyhaza.hu oldalon, ahol bárki megnézheti az utcanévre keresve a helyrajzi számához tartozó helyes házszámot.
– Az eddigi figyelmeztetések hatására szinte mindenki pótolta a hiányosságot. Bár még az elején tartunk az akciónknak, jó irányba mutat az is, hogy sokan keresnek bennünket telefonon, e-mailben, és tájékoztatást kérnek, hogy mi a teendőjük, ha több utcával határos az ingatlan, vagy egyszerűen szeretnék tudni, hogy hol lehet házszámot beszerezni, a módosítással kapcsolatban ügyet intézni – tette hozzá Bodrogi László, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a beépítetlen ingatlan esetén a kerítésen vagy az ingatlan más műszaki objektumán kell elhelyezni a számot. Az eddigi ellenőrzések azt is feltárták, hogy az ipartelepek sok esetben nincsenek számmal ellátva, de ugyanez látható az építkezéseknél is. Tévedés, hogy ilyenkor nem kell házszám, minden esetben kötelező kitenni!
Van visszaellenőrzés
– Amennyiben nem a megfelelő állapotot találjuk az ingatlannál, az a közösségi együttélés alapvető szabályainak a megszegését jelenti, amiért először figyelmeztetést alkalmazunk. Az értesítő szelvénnyel tájékoztatjuk az ingatlantulajdonost a feltárt hiányosságról, szükség esetén a megfelelő házszámot is közöljük, a hiba kijavítására pedig észszerű határidőt adunk – avatott a részletekbe a felügyeletvezető. Természetesen minden esetben végzünk visszaellenőrzést, s ha a hiányosság továbbra is fennáll, a felügyelő 50 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, közigazgatási, hatósági eljárást kezdeményezhet, ennek során magánszemély 200 ezer, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet 2 millió forintig terjedő közigazgatási bírsággal is sújtható.
Másnak szóló leveleket kapnak
Zs. Gabriella Jánosbokorban lakik, nagyon örül, hogy rendbe tették a házszámokat, hiszen neki a rossz számozás többször is okozott kellemetlenséget.
– Régebben történt, hogy egy hétköznap a férjem elutazott Pestre – mesélte Gabriella. – Én otthon voltam, amikor délután megállt a rendőrség villogó autóval a házunk előtt, és becsengettek. Kimentem, kérték, hogy igazoljam azt, hogy itt lakok, és miután átadtam a lakcímkártyámat, közölték, hogy a férjem súlyos balesetet szenvedett. Nagy sokként ért hirtelen, megszólalni sem tudtam, fel sem fogtam, hogy mi történhetett. Aztán megkérdezte a rendőr, hogy hogy hívják a férjemet, és akkor derült ki, hogy nem róla van szó, hanem ugyanezzel a házszámmal a másik házban élő férfiről.
– Szerettük volna egy rokonunkat bejelenteni hozzánk, de a kormányhivatalban nem engedték meg, mondván már nagyon sokan vannak a mi címünkre bejelentkezve, több mint húsz ember. Csak néztünk nagyokat, hogy ez hogyan lehetséges, de kiderült, a szomszédos utcában lévő háznak ugyanaz a házszáma, mint nekünk. Jánosbokorban ugyanis nincsenek utcanevek, csak a ingatlanoknak számai. Abban a házban élnek sokan, de a mai napig is kapunk nem nekünk szóló leveleket, pedig már a helyrajzi szám alapján rendbe tették a házszámozást itt Jánosbokorban is – mondta Gabriella, és hozzátette: megnézték a kormányhivatal honlapján, és az ő helyrajzi számukhoz tartozik a házszámuk, így a másik házban élőknek kellene új lakcímkártyát csináltatni, és bejelenteni a változást.
Szöveg/fotó: Szon.hu