A magyar dohánytermő területek jelentős része Szabolcsban található

Megosztás

Az ország teljes dohánytermő területének 81 százaléka itt található, de meggy, a dió, a szilva, valamint az alma is kifejezetten szép mennyiségben van jelen.

Agrárium 2023 néven mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírást végez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A május 15. és július 15. között zajló adatfelvétel célja, hogy valósághű képet szolgáltasson a magyar mezőgazdaság jelenlegi helyzetéről. Az összegyűjtött adatok felelős szakpolitikai döntések alapjául szolgálnak majd, így nagyban befolyásolják az ágazat jövőjét.

Az alábbi összeállítás a legutóbbi teljes körű agrárösszeírás adatai alapján Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye legjellemzőbb mezőgazdasági sarokszámait mutatja be, valamint ismerteti a jelenlegi összeírásban érintett gazdaságok számát és teendőit.

A 2020. évi Agrárcenzus adatai szerint az országban 241 ezer gazdaság folytatott árutermelést, s ennek 13 százaléka, összesen 30 ezer gazdaság Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A vármegye 301,5 ezer hektáros mezőgazdasági területének 78 százaléka a szántó művelési ágba tartozott. 2020-ban a vármegyében összesen 139,3 ezer hektáron termesztettek gabonát, főként kukoricát (99,7 ezer hektár) és búzát (23,9 ezer hektár).

Magyarországon itt termesztettek dohányt a legnagyobb területen, 2,3 ezer hektáron, ami az ország teljes dohánytermő területének 81 százaléka.

Az összes magyarországi gyümölcsös 36 százaléka ebben a vármegyében található (31,6 ezer hektár). Kiemelkedő jelentőségű az alma- (18,1 ezer hektár), a meggy- (5,2 ezer hektár), a dió- (3,9 ezer hektár) és a szilvatermesztés (1,8 ezer hektár). A teljes magyarországi juhállomány 13 százalékát (129 ezer) és a tyúkok 17 százalékát (5,3 millió) Szabolcs-Szatmár-Beregben tartották. A vármegyében a gazdálkodók átlagos életkora 57 év volt. 67 százalékuk férfi, 33 százalékuk nő, és 7 százalékuk rendelkezett felsőfokú mezőgazdásági végzettséggel.

Az Agrárium 2023 felmérés során Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében összesen 8283 gazdálkodó válaszait várják. Közülük mintegy 7 ezer egyéni gazdálkodó online is kitöltheti a kérdőívet május 31-ig. Azokat az egyéni gazdálkodókat, akik nem élnek ezzel a lehetőséggel, tablettel felszerelt összeírók fogják felkeresni június 1. és július 15. között.

A vármegyében található 815 gazdasági szervezet és 538 kiemelt jelentőségű egyéni gazdálkodó számára az online kitöltés kötelező.

Szöveg/fotó: Szabolcsihir.hu/Pixabay

Kapcsolódó cikkek