Komoly következményekkel jár az online zaklatás is

Megosztás

Az internetes közegben is bűncselekménynek minősül a másik fél szándékos lejáratása, megalázása és fenyegetése – figyelmeztet közösségi média felületén a rendőrség.

A Miskolci Rendőrkapitányság zaklatás gyanúja miatt eljárást indított egy nő ellen, aki legalább 25 különféle közösségi oldalon terjesztett valótlan állításokat egy másik nőről.

„Az online tér nem mentesít a jogellenes cselekedetek alól, és a digitális környezetben elkövetett bántalmazás ugyanolyan súlyos következményekkel járhat, mint a valóságban történő zaklatás” – hangsúlyozza a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőrség a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében.

Emlékeztetnek, ahogy a mindennapi életben, úgy az internetes közegben is bűncselekménynek minősül a másik fél szándékos lejáratása, megalázása és fenyegetése, legyen szó akár ismétlődő vagy széles körben terjesztett rágalmazásról. A közösségi média nem jelent jogi védelmet az ilyen tettek elkövetőinek, ezért kiemelten fontos, hogy felhasználóként tudatosan és felelősségteljesen kezeljük online megjelenésünket.

A rendőrség arra kér mindenkit, hogy mindig alaposan gondolja át, mit posztol vagy oszt meg másokról, és ne hagyja, hogy provokáció vagy konfliktushelyzetek miatt indokolatlanul reagáljon. Emellett hangsúlyozzák, hogy zaklatás gyanúja esetén nem szabad csendben maradni, hanem haladéktalanul segítséget kell kérni a hatóságoktól.

A poszt alatt megjelent egy kritikus hozzászólás is: „…és az országban csak Önök tesznek ez ellen?” A hozzászóló kérdésére válaszolt a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei rendőrség úgy fogalmazott, hogy: „Mindannyian tehetünk.”

A közösségi média világában sajnos gyakoriak az ilyen jellegű esetek, ezért az is nagyon fontos, hogy egymásra is figyeljünk és támogassuk azokat, akik áldozattá váltak az online térben is megjelenő zaklatás miatt. A digitális zaklatás ugyanis nem kevésbé valós és káros, mint a személyes kapcsolatokban megjelenő agresszió.

Szerző: Márton Gergő

Kapcsolódó cikkek