Az addiktológiai rehabilitációs programba absztinencia kialakítására motivált szenvedélybetegek – alkohol-, gyógyszer- és drogproblémákban érintettek – jelentkezését várják. Az absztinencia jelentése: önkéntes tartózkodás valamely vágy vagy testi cselekvés kielégítésétől, amelyek testi élvezetet okoznak.
A legfrissebb adatok szerint Magyarországon mintegy háromezer gyógyszerfüggő, legalább négyszázezer, de egyes becslések szerint akár egymillió súlyos alkoholfüggő, valamint körülbelül százhúszezer aktív drogfogyasztó él – számukra az addiktológiai rehabilitációs programok életmentőek lehetnek. Három megyebeli szenvedélybeteget kérdeztünk meg arról, hogyan élik meg a függőségüket.
Viktória alkoholfüggő, már az ötvenes éveit tapossa. Egy rossz kapcsolatban él évtizedek óta – elmondása szerint ezért menekült az alkoholba:
„Van, hogy egész napokat végigiszom. Előfordul, hogy esténként úgy beiszom, hogy öntudatlanul zuhanok az ágyba. Hajnalban megébredek, a butykos ott van az ágyam mellett, és újból iszom a töményet. Előfordult már olyan is, hogy csaknem egy hétig éjjel-nappal ittam, a munkámat sem tudtam elvégezni. Most beláttam, hogy alkoholbeteg vagyok. Eddig mindig azzal áltattam magam, hogy én az italt bármikor le tudom tenni.”
Sándor gyógyszerfüggő, nyugtatókat szed. Egy, a családját ért trauma miatt kezdett gyógyszerekkel élni – mára már az előírt adag sokszorosát fogyasztja:
„Elveszítettem a feleségemet, ezért kezdtem nyugtatókat szedni. A haláleset öt éve történt, és minden évben több pirulát veszek be. A családtagjaim előtt is titkolni igyekszem ezt az egészet, elrejtem a gyógyszereimet. Ha nem veszem be a nekem kellő nyugtató-mennyiséget, remegek, ideges vagyok. Volt már olyan, hogy ráittam a gyógyszerre – nem is egyszer –, és olyan állapotban voltam, hogy be sem tudtam menni dolgozni. Elveszítettem a munkahelyemet.”
Vivien drogfüggő, éveken át verte a párja. Segítséget kérni nem tudott, a szerhasználatba menekült:
„Nem szépítem: nem vagyok már alkalmas munkára, vagyis normális, hétköznapi munkára. A legősibb szakmából élek. Csak nem tisztán tudom elviselni ezt a munkát – na meg a hétköznapokat is. Nem tudok már semminek sem örülni, nincs életcélom. Állandóan izzadok – nem a melegtől, állandóan vörös a szemem, nem bírok már beszélni sem. Ez mind a szer miatt van.”
Azok, akik elhatározták, hogy szeretnének kilépni a szenvedélybetegségeikből, egy történelmi hátterű intézményben próbálkozhatnak. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Sántha Kálmán Szakkórháza Nagykállóban található. Az egykori vármegyeháza épületének börtönrészét 1781 és 1784 között Giuseppe Aprilis tervezte és építette. A barokk megyeháza híres börtönrészében volt a hírhedt vallatópince is. A „tüskés” gerendapadló jó szolgálatot tett a vallatóknak: az elítéltnek egy éjszakán át kellett rajta állnia. A pince egyik cellájában a mennyezet olyan alacsony volt, hogy a fogvatartott csak lehajolva fért el, ráadásul állandóan koromsötét volt.
1895-től kezdve az épület funkciója egészségügyi irányba tolódott el: a korábbi megyeházát a Nagykállói Magyar Királyi Tébolydaként kezdték el használni, pszichiátriai intézményként. A mai napig pszichiátriai ellátóként működik, a régió (mintegy 375 000 fős terület) komplex pszichiátriai szakellátása zajlik itt.
A most induló program időtartama 12 hét. A résztvevők csoportfoglalkozásokon, egyéni terápián, foglalkozásterápián, művészetterápián és mozgásterápián vesznek részt. A rehabilitációs folyamatot pszichiáter szakorvos, klinikai szakpszichológus/pszichológus, addiktológiai konzultáns és mentálhigiénés szakember segíti. A program célja az absztinencia hosszú távú fenntartása, valamint az absztinenciát támogató viselkedések és készségek fejlesztése. A programba való bekerülést felvételi interjú előzi meg, amelyre telefonos egyeztetést követően kerül sor.
Jelentkezni a [email protected] e-mailcímen, valamint a 42/563-801-es telefonszámon lehet.
Helyszín: SZSZBMK Nagykállói Sántha Kálmán Tagkórház, Addiktológiai Rehabilitációs Osztály, 4320 Nagykálló, Szabadság tér 13.
Szerző: Lintényi Levente
A kiemelt fotó forrása: szszbvk.hu/nagykalloi-tagkorhaz