A kormányzat és azon belül Lázár János építési és közlekedési miniszter újabb öt történelmi kastély sorsáról döntött – írta meg a döntési adatlap nyilvánosságra kerülése után a K-Monitor. Az értékes épületek ismét magánkézbe kerülnek, különböző nagyvállalatok, illetve hozzájuk köthető üzletemberek cégei kapják meg őket. A Borsod megyei füzérradványi Károlyi-kastélyegyüttes a Révész Logisztikai Holding Zrt.-hez, Révész Bálint nyíregyházi milliárdos cégéhez került.
Az egykori arisztokrata rezidenciák, köztük a dégi Festetics-kastély, a tatai Esterházy-kastély vagy a füzérradványi Károlyi-kastélyegyüttes egytől egyig állami és európai uniós forrásból lettek felújítva.
Most azonban az állam ezek tulajdonjogát, ingyenes vagyonkezelés vagy térítésmentes átadás formájában, gazdasági szereplőknek adja át azzal a feltétellel, hogy az új tulajdonosok vállalják a további fenntartási és üzemeltetési kötelezettségeket. A K-Monitor úgy írt, a Becsky–Kossuth-kúria az egyetlen, amely köztulajdonban marad, azt a Szabolcs megyei önkormányzat kapta meg.
Kikhez kerültek a kastélyok?
- Dégi Festetics-kastély – a 4iG Nyrt. érdekeltségébe kerülhet
- Füzérradványi Károlyi-kastély – a Révész Logisztikai Holding Zrt.-hez, Révész Bálint cége
- Sopronhorpácsi Széchenyi-kastély – a PBE Építő Kft.-hez, amely a Tiborcz Istvánhoz korábban köthető WHB cégcsoporthoz tartozik
- Tatai Esterházy-kastély – a Viarum Invest Kft.-hez, Szijj László érdekeltsége
- Komlódtótfalui Becsky–Kossuth-kúria – Szabolcs megyei önkormányzat
A kastélyok privatizációja egy tavaly nyáron elfogadott törvény alapján valósulhat meg. Ennek köszönhetően került a Nádasdy-kastély a Richterhez, a bajnai Sándor-Metternich-kastély a MOL Új Európa Alapítványhoz, valamint a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt is átvették a hódmezővásárhelyi önkormányzattól különféle gazdasági vagy szereplők.
Lázár János a mostani döntések indoklását nem tette közzé.
Kép: Mfor