Leírni is borzalmas, de jelenleg ez a rideg valóság, ilyen jelenleg a közegészségügy helyzete Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az illetékeseket a legkevésbé sem érdekli, hogy idősnek, fiatalnak, nőnek vagy férfinak fáj kibirhatatlanul a foga az ország keleti felén. Ha találunk is telefonon olyan orvost, aki elvállal minket, órákat kell rászánni az utazásra.
Megyénkben az Alapellátási Igazgatóság által működtetett, hétvégi és munkaszüneti napokon igénybe vehető sürgősségi fogászati ügyelet helyszíne Nyíregyházán található. Ezen túl még Kisvárdán tartanak nyilván olyan hétvégi és munkaszüneti napokon igénybe vehető sürgősségi fogászati ügyelet, ahol várják azokat, akik fogászati sürgősségi ellátás körébe tartozó beavatkozásokat lehet igénybe venni. Előbbi helyszínen 8 és 14, míg utóbbinál 8 és 12 óra között várják a pácienseket.
A közösségi oldalakon, szinte minden hétvégén találkozni több olyan bejegyzéssel is, amelyben, komoly fogfájdalmakkal küzdő betegek kérnek segítséget, hogy hol találhatnának közfinanszírozott, sürgősségi fogászati ellátás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
Egyesek kapnak is válaszokat. Ilyenkor indul a fogorvosok irányába intézett telefonhívások áradata. Záporoznak a tippek, melyik településeken lehet esélye annak, hogy fogadják a beteget. Legtöbbször bökönyi és fehérgyarmati rendelőket céloznak meg a problémájukra gyógyírt keresők. Próbáld meg hétvégén is nyugodtan – írja az egyik nő. Néha fel szokta venni hétvégén is – írja a másik hozzászóló. Én is próbáltam, ő volt az egyetlen, aki felvette a telefont, és két óra múlva fogadott, 19:30-kor. Megnyugtató, barátságos személyisége, embersége, szaktudása visszaadta a hitemet az orvosokban – írja egy másik hozzászóló. Nagyon jó szakember és mellé egy lelkiismeretes orvos tegnap este 9-kor fogadott, hogy kihúzza a fogamat csak ajánlani tudom – írja az egyik, kis vidéki falu fogorvosáról egy másik hozzászóló.
A hatályos törvény szerint, a fogászati ügyelet biztosítása önkormányzati feladat. Fogászati ügyeletet minden megyeszékhelyen kötelező működtetni, legalább hat órás rendelési időben, írja a 47/2004. (V. 11.) ESzCsM rendelet. Pár éve volt arra próbálkozás Vásárosnaményban, hogy hétvégi és ünnepnapi fogászati ügyeletet hozzanak létre, de végül a terv kútba esett. Így azóta is órákat kell utazniuk azoknak a fogászati problémákkal küzdő betegeknek, akik nem rendelkeznek személygépkocsival.
Pedig lenne lehetőség újabb hétvégi és munkaszüneti napokon igénybe vehető sürgősségi fogászati ügyelet létrehozására. Alapesetben húszezer fő feletti lakosságszámmal rendelkező településeken lehet létrehozni ilyen ügyeletet, de egy ESzCsM rendelet lehetőséget biztosít arra, hogy a húszezer főt meg nem haladó települések bármilyen jellegű bevonásával ilyen ügyeleti ellátásra köthessenek finanszírozási szerződést.
Nézzünk pár példát, milyen utazási idővel kell számolnia egy betegnek, ha fájós foggal útra szeretne kelni, közösségi közlekedéssel Nyíregyházára. Illetve Kisvárdára, hétvégén. Nézzünk egy szombati napot példaként. Íme a leggyorsabb eljutási lehetőség a térségi központokból a fogászati ügyelet nyitva tartási idejében:
Csenger-Nyíregyháza: 135 perc
Csenger-Kisvárda: 230 perc
Fehérgyarmat-Nyíregyháza:135 perc
Fehérgyarmat-Kisvárda:195 perc
Mátészalka-Nyíregyháza: 97 perc
Mátészalka-Kisvárda: 135 perc
Összefoglalva: ha valaki “rossz” helyen lakik, hiába talál orvost magának, a foghúzásra csak akkor tud hétvégén elutazni, ha oda és vissza is rászán három-négy órát az idejéből…