Elszaporodtak a galambok megyénk városaiban. Mátészalkán és Nyíregyházán ölt a legnagyobb méreteket a probléma, hiszen ezekben a városokban, a lakótelepeken és a város frekventált pontjain, több száz galamb jelenik meg egyszerre. Köztudott, hogy ezeknek a madaraknak az ürüléke különösen veszélyes, hiszen csaknem 60 féle betegséget és fertőzést terjeszthetnek.
Kevesen tudják, hogy maró hatású ürülékükkel maradandóan károsítják a ház állagát, illetve a tulajdonosok vagyontárgyait. Különösen veszélyes ez a maró hatású ürülék a faszerkezetekre, ugyanis ezeket lassan, észrevétlenül elkorhasztja. Erősen korrodálja a fémeket, károsítja a gépkocsik fényezését.
Különösen veszélyes a galambürülék a vasbetonszerkezetekre, mert elgyengítheti azokat. Továbbá, a galamb ürüléke fokozottan veszélyes a legyengült immunrendszerű emberekre, különösen a kisgyermekekre, akiknek az még nem teljes értékű.
Ezeknek a madaraknak a legtöbbje védett, például a kék galambok egyedenkénti értéke 50 ezer forint. A természetvédelemről szóló törvény szerint a Természetvédelmi Hatóság engedélye szükséges ahhoz, hogy az állatfaj állományát szabályozzák az önkormányzatok, illetve engedély szükséges a riasztási módszer kialakításához és a fészkek áttelepítéséhez is.
Ugyanakkor az egészségügyi törvény 4. melléklete szabályozza, hogy mely intézményektől kell távol tartani a nagy számban megjelenő galambokat.
Ilyenek:
- az élelmiszert és italokat előállító üzemek, illetve az üzletek és raktárak
- a vendéglátóhelyek és közétkeztetést végző egységek
- a piacok és vásárcsarnokok
- az egészségügyi szolgáltatók telephelyei
Nyíregyházán a közösségi együttélés alapvető szabályai közé sorolták az állatok etetésének tilalmát a közterületeken. Amennyiben valaki ezt megszegi, akár 50 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot is kaphat. Mátészalkán nincs ilyen szabályozás, ott most próbál az önkormányzat és a lakosság úrrá lenni az egyre nagyobb számban megjelenő galambpopuláción.
Egy mátészalkai és egy nyíregyházi lakost kérdeztünk meg arról, hogy miként érinti a galambinvázióval kapcsolatos probléma.
“Nyíregyházán a Petőfi téren volt leginkább jellemző ez a probléma” – mondta Sándor portálunknak. “A környéken élek, és nap mint nap tapasztaltam a galambok nagy számú megjelenését. Bizonyos mértékig az embereket tartom felelősnek, hiszen az autóbuszállomás környékén sokan eldobálják a szemetet és az ételmaradékokat, ezek közkedvelt csemegéi ezeknek a madaraknak. Több helyen már tetőt kellett cserélni, annyira szétrohasztotta a galambok ürüléke a faszerkezeteket. Az új tetőkre pedig már legtöbbször az egész tetőszerkezetet lefedő madárháló került.”
“Mátészalkán az egyik, állomás környékén található bank tetejét szállták meg a galambok nagy számban, a nagy felületű tetőn több száz egyed sorakozik minden nap” – árulta el István. “A helyzet annyira súlyos lett, hogy a bank tetőszerkezetéről elkezdtek lepotyogni a cserepek, mivel a tető korrodált. Sokat járok sajnos kórházba is, ott is egy eső után több kilónyi galambürülék jön le a tetőről, egyenesen a közforgalom előtt megnyitott területre, ahonnan pedig a lábunkkal behordjuk az intézménybe.”
Összességében elmondható, hogy az önkormányzatok igyekeznek lehetőségeikhez mérten a középületeiket megvédeni a hívatlan látogatóktól, akik elszennyezik és károsítják az épületeket. A lakosság pedig nem tehet mást, mint olyan feltételeket teremt ezen állatoknak, hogy azok ne legyenek számukra kedvezőek.