Az ÖkoTanoda EU+ képzés fő célja, hogy az uniós politikai rendszert jobban megértsék a fiatalok, és rálátást kapjanak a világ dolgaira. A program részvételi alapon működő ismeretterjesztő, szervezet- és közösségfejlesztő képzéssorozat. A résztvevők az utóbbi években is sok területről érkeztek, egyvalami azonban közös bennük: részt akarnak venni a klímaváltozás elleni harcban. – írták a képzés szervezői. Elsősorban olyan, 18-29 év közötti, angolul legalább középfokon jól beszélő fiatalok jelentkezését várják, akik érdeklődnek az európai ügyek iránt, de ugyanakkor a gondolkodásmódjuk közel áll a fenntarthatósághoz és a zöld politikához. A résztvevők 2022.…
Tovább olvasomCímke: ökopolisz
Környezetvédelmi kvízzel nyerhetünk értékes ajándékokat
Májusban egy játékkal készül az Ökopolisz Alapítvány: a hónap végéig minden héten egy rövid, környezetvédelmi témájú kvízzel várnak mindenkit oldalukon, a szerencsés kitöltőket pedig ajándékkal is megjutalmazzák. Mit kell tenned, ha szeretnéd megnyerni az értékes, heti ajándékcsomagok egyikét? Töltsd ki az adott heti kvízt az Ökopolisz Alapítvány oldalán. A heti tesztek kitöltői között minden hétfőn kisorsolják! A kvízt az Ökopolisz weboldalán találják erre a linkre kattintva.
Tovább olvasomVédett és fokozottan védett növényeink
Magyarországon több mint 800 növényfaj (a gombákat és zuzmókat is beleértve) védettnek számít. Védett és fokozottan védett növények — Mi a különbség? Hazánkban a védett növényeken belül is megkülönböztetünk fokozottan védetteket, és ahogyan a hatályos természet védelméről szóló törvényben olvashatjuk, „a természeti értékek és természeti területek a nemzeti vagyon sajátos és pótolhatatlan részei, fenntartásuk, kezelésük, állapotuk javítása, a jelen és jövő nemzedékek számára való megőrzése, a természeti erőforrásokkal történő takarékos és ésszerű gazdálkodás biztosítása, a természeti örökség és a biológiai sokféleség oltalma, valamint az ember és természet közötti harmonikus kapcsolat – nemzetközi…
Tovább olvasomMekkora az ökológiai lábnyoma?
Az emberi élet fenntarthatóságának meghatározására szolgáló másik mérőeszköz a szénlábnyom. Ez megmutatja, hogy egy személy mennyi CO2-kibocsátást okoz egy adott időszakban. A számítás kiindulópontja a Föld természetes biokapacitása, amely elméletileg az emberiség rendelkezésére áll. Ez a bolygó különböző területeiből adódik, beleértve az olyan termőterületeket, mint a szántóföldek, legelők, halászterületek, művelt területek, erdőterületek és a szén-dioxid-kibocsátást megkötő földterületek. Az ökológiai lábnyom érvényes mértékegységeként a földterület átlagos biológiai termelékenységét, az úgynevezett “globális hektárt” (gha) határozták meg. De mennyit is használunk valójában? Az élelmiszertermelés, az állattenyésztés, a fogyasztási cikkek gyártása, az energiatermelés, a…
Tovább olvasomRengeteg az eldobott maszk
A világ legtöbb országában törvényi előírás a maszk viselése a koronavírus terjedésének megfékezése és a fertőzés kockázatának alacsonyan tartása érdekében. Miközben az emberek maszkokkal védekeznek a vírus ellen, a maszkok komoly problémát jelentenek a környezet számára — különösen, ha nem megfelelően “ártalmatlanítják” őket, és az utcára vagy a folyókba kerülnek, ahonnan végül a tengerben kötnek ki. A Nature Sustainability című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban a Portsmouthi Egyetem brit kutatói közelebbről is megvizsgálták ezt a problémát. A tizenegy országban végzett vizsgálat középpontjában az állt, hogy a kormányok által hozott védelmi intézkedések miatt mennyi…
Tovább olvasomEllensúly-est: A Márki-Zay jelenség, a populizmus és a választási rendszer | videó
Oross Dániel megjelenő írása kapcsán, mely a Márki-Zay jelenséget vizsgálja, szó esett arról, mit is nevezünk populizmusnak, hiszen számtalan definíció létezik erre a fogalomra. Populista-e Márki-Zay Péter, mert nincs mögötte politikai párt, vagy mert olyan kérdéseket és radikális kijelentéseket tesz, amiket a hagyományos pártok nem? De a beszélgetés során felmerült az a kérdés is, hogy a populizmust lehet-e egyáltalán pozitívan értelmezni. A 2022-es választások közeledtével a politikai helyzet egyik fontos tényezőjéről a választási rendszerről is szó esett, hiszen korábban az ellenzék is arányos választási rendszert követelt, így az a forgatókönyv…
Tovább olvasomKarácsonyfa, égősor, girland — Mihez kezdj a karácsony „maradékaival”?
Talán kissé durva a kérdés, de hisszük, hogy helytálló. Nagyon sok háztartásban ugyanis az ünnepek végeztével egyszerűen minden a kukában végzi. Kidobjuk a díszeket, a megmaradt szaloncukrokat, a szétszakadt girlandokat, a megunt égősort, nem beszélve a karácsonyfáról, amellyel nem akarjuk megvárni a begyűjtést. Pedig egy kis odafigyeléssel nemcsak a környezetnek, magunknak is segíthetünk. Magyarországon hagyományosan vízkeresztig állnak a karácsonyfák, utána pedig elkezdődik a begyűjtésük. A karácsonyfákat ugyanis feldolgozzák és több cél érdekében újrahasznosítják: Komposztáláshoz, amikor a kidobott karácsonyfákat a zöldhulladék-telepeken felaprítják, és — többek között — mulcsot vagy komposztot készítenek…
Tovább olvasomTiszta víz és alapvető köztisztaság – az ENSZ 6. Fenntartható Fejlesztési Célja
Az ENSZ Közgyűlése 2015-ben fogadta el a fenntartható fejlődés 2030-ig megvalósítandó programját. A program gerincét, konkrét teendőit és céljait a Fenntartható Fejlesztési Célrendszer írja le (Sustainable Development Goals, röviden SDG).Az Ökopolisz Alapítvány az ENSZ 17 Fenntartható Fejlesztési Célja (SDG) magyarországi megvalósításának lehetőségeit vizsgáló sorozatot indított. Mint írják, Hatodik alkalommal a tiszta vízhez és az alapvető köztisztasághoz való hozzáférés magyarországi helyzetét vesszük górcső alá. Küldetésünkhöz híven ezúttal inkább szakmai megközelítéssel, semmint a hétköznapi közéleti, politikai gondolkodásmódra alapozva. Részletes programot itt talál. Az eseményen a részvétel ingyenes, de REGISZTRÁCIÓHOZ kötött. A rendezvényen…
Tovább olvasomTöbb zöld felülettel a nyári hőség mérsékelhető lenne
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) meteorológiai tanszékének szakemberei szerint az árnyékmentes aszfaltutak hőmérséklete már tavasztól 40 Celsius-fokosra hevülhet fel a belvárosban. A sokszor elviselhetetlen kánikula egészségünkre és közérzetünkre gyakorolt negatív hatásai könnyen kiküszöbölhetőek lennének, ha több zöld felülettel rendelkeznének a települések. JA szakemberek szerint a természetes zöldterületek és a mezőgazdasági növénytakaró a mérsékeltebb sugárzáselnyelés és a párologtatás következtében jóval alacsonyabb, 30 Celsius fokos hőmérsékletűre melegedhet fel, ezért is töltjük szívesebben erdők és tavak közelében a szabadidőnket. Az ENSZ éghajlatváltozási kormányközi testülete (IPCC) által kiadott új értékelő jelentés is kiemeli, hogy…
Tovább olvasomÖkotanoda – előadások a fenntarthatóságról és a zöld gondolkodásról
A képzés októberben, a jelentkezés szeptemberig zajlik. Részletek a cikkben. Az ökopolisz alapítvány felhívása a Facebookon: “Interaktív előadások, záporozó kérdések és azonnali válaszok – ez az Ökotanoda EU+. A képzés fő célja, hogy a politikai rendszert jobban értsék a fiatalok, és rálátást kapjanak a világ dolgaira. A résztvevők az utóbbi években is sok területről érkeztek, egyvalami azonban közös bennük: részt akarnak venni a klímaváltozás elleni harcban. A program részvételi alapon működő ismeretterjesztő, szervezet- és közösségfejlesztő képzéssorozat. Elsősorban olyan, 18-29 év közötti, angolul legalább középfokon jól beszélő fiatalok jelentkezését várjuk, akik…
Tovább olvasom