Fél éven belül beszüntetné az orosz kőolajvásárlást az EU

Megosztás

Többek között ez is szerepel az új szankciós csomagban, arról nincs egyelőre szó, hogy Magyarország felmentést kapna.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán reggel az Európai Parlament plenáris ülésén ismertette az EU hatodik szankciós csomagját – számolt be róla a HVG.hu. A csomagot, amelyet ma vitatnak meg a tagállamok EU-hoz akkreditált nagykövetei, a következők alkotják:

  1. További személyeket vesznek fel azok listájára, akikkel szemben beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást rendelnek. Ezek a személyek olyan magas rangú katonatisztek és más személyek, akik háborús bűnöket követtek el Bucsában.
  2. Kizárják a nemzetközi banki átutalási rendszerből, a SWIFT-ből a legnagyobb orosz bankot, a Sberbankot.
  3. Három nagy orosz állami tulajdonú műsorszolgáltatót kitiltanak az európai éterből. A továbbiakban semmilyen módon nem terjeszthetik tartalmaikat az EU-ban, legyen az kábelen, műholdon, interneten vagy okostelefon-alkalmazásokon keresztül.
  4. Betiltják a PR-szolgáltatások nyújtását orosz cégeknek, amelyek hozzájárulnak az orosz propaganda európai terjesztéséhez.
  5. Fél éven belül az EU beszünteti a kőolajvásárlást Oroszországból. Ez teljes behozatali tilalmat jelent minden orosz tengeri és csővezetékes olajra, a nyersolajra és a finomítottra. Utóbbit azonban csak év végéig vezetik ki.

Ursula von der Leyen beszédében nem erősítette meg azt a sokat hallott információt, mely szerint az utolsó, a kőolajjal kapcsolatos pont alól felmentést kapna Magyarország és Szlovákia. Az elnök így fogalmazott: “Ez nem lesz könnyű, néhány tagállam erősen függ az orosz olajtól”.

Ursula von der Leyen parlamenti beszédében arra is felszólított, hogy az EU kezdjen hozzá egy helyreállítási csomag kidolgozásához Ukrajna számára. A szankciós javaslatokat a tagállamoknak is el kell fogadniuk.

FRISSÍTÉS: Meg nem erősített hírek szerint – amelyet az Euronews is említ – Magyarország és Szlovákia jövő év végéig kaphat felmentést az olajembargó alól, erről a tagállamok dönthetnek.

További részletek: HVG.hu/Eurológus; Fotó: EP

Kapcsolódó cikkek