Magyarország 20 éve az EU-ban – az örömódától Brüsszel ostromáig

2004-ben váltunk az Európai Unió friss tagjává, óriási lehetőségek tárultak ki előttünk, ám az elmúlt másfél évtizedben nagyon félresiklott a jobbnak induló viszony az EU és Magyarország, leginkább az Orbán-kormányok között. Előnyök és hátrányok, milyen út vezetett a helyzet elmérgesedéséhez?

Tovább olvasom

Olyan jól sikerült a nyíregyházi deszegregációs program, hogy van, aki azóta a parkolóban alszik

A rendszerváltás óta megszámlálhatatlanul sok pénzt költöttek a kormányok a szegények felzárkóztatására, de azt, hogy ebből mennyi jutott el oda, ahova valóban szánták, senki sem tudja. A nyíregyházi önkormányzat éppen az ellenkezőjét csinálta annak, mint amire az unió pénzt adott volna: a deszegregációs programból szegregációs programot.

Tovább olvasom

Hazánkban a második legalacsonyabb a minimálbér az Unióban

Tavaly már a román minimálbér is beelőzte a hazait. Újabb mélypontot ért el a magyar minimálbér értéke, ami a friss Eurostat-adatok alapján a kötelezően fizetendő legkisebb bérrel rendelkező tagállamok sorában a második legalacsonyabb, írja az mfor. Idén év elején a magyar minimálbér átszámítva 578,74 euró volt, ennél csak Bulgáriában kevesebb ez az összeg, ott 398,81 euró. Pedig egy évvel ezelőtt még három országot is megelőztünk az EU-n belül: Romániát, Lettországot és Bulgáriát. Tavaly viszont látványos és durva gyengülésnek indult a forint az euróval szemben, aminek eredménye az lett, hogy a magyar…

Tovább olvasom

Az uniót szidta a képviselő, miközben elvárja, hogy küldjék a pénzt

Egyrészt biztató helyzetről, másrészt nehéz évről beszélt a nagykörös.hu-nak adott interjújában Földi László. A ceglédi – benne Nagykőrössel – körzet országgyűlési képviselője arra a kérdésre, hogy Nagykőrösön rengeteg projekt várja, hogy megérkezzenek az uniós támogatások, ezért mikor kezdődhetnek el ezek a fejlesztések, azt mondta, hogy a  helyzet biztató. Jóval biztatóbb, mint néhány hónapja.  Szerinte a kormány elvhű kompromisszumkészségének és az Országgyűlés törvényalkotási munkájának köszönhetően egyezségre jutottak az Európai Bizottsággal, amely szerinte újra és újra méltatlanul alkalmazza a kettős mércét, de ők kitartanak, és megszerezik a nekünk járó forrásokat. Ezek ugyanis…

Tovább olvasom

„Orbán csak viccelt, amikor az EU-ból való kilépésről beszélt”

Ismét pontosított a zárt körű beszélgetés részleteiről beszámoló amerikai újságíró: állítása szerint elsőre nem helyezte kontextusba a kormányfő válaszát. Csak viccelt Orbán Viktor, amikor azt válaszolta a maradna-e az Európai Unióban kérdésre, hogy „határozottan nem” – állítja a Népszavának küldött levelében Rod Dreher. Az amerikai újságíró a The American Conservative blogján számolt be arról a háttérbeszélgetésről, amit még a múlt héten tartott a magyar miniszterelnök a külföldi sajtó néhány újságírójának, akik részt vettek a Mathias Corvinus Collegium médiakonferenciáján. Rod Dreher eredeti cikkében szerepelt Orbán „határozottan nem” válasza, később azonban ezt áttírták. A Népszava a változtatás okát szerette…

Tovább olvasom

Orbánnak „fájdalmas” az EU-tagság, de nincs más választása

A kormányfő szerint “minden rossz az elmúlt harminc év európai történelméből Brüsszelbe ágyazódott”. Orbán Viktor csütörtök este a Karmelitában fogadta a Mathias Corvinus Collegium médiakonferenciáján részt vevő külföldi újságírók 15 fős csoportját. A beszélgetésen részt vett az American Conservative felelős szerkesztője, Rod Dreher is, aki összefoglalta, hogy Orbán milyen válaszokat adott az újságírók kérdéseire. A Hvg360 beszámolója szerint Orbán az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy szerinte a Nyugatnak meg kell értenie, hogy Putyin nem engedheti meg magának, hogy veszítsen, és nem is fog veszíteni, mert jövőre újra választások lesznek, és nem indulhat…

Tovább olvasom

„Nevettek, miközben arra kényszerítettek minket, hogy vetkőzzünk le” – így kínozzák a rendőrök a menekülteket

Különféle módszerekkel kínozzák a magyar rendőrök azokat a menekülteket, akiket a határ közelében kapnak el. Sokszor az sem számít, ha valaki kiskorú vagy nő – ilyen magyarországi esetekről is tud a Border Violence Monitoring Network, amely 2016 óta figyeli a balkáni útvonalon mozgó menekülteket, és tucatnyi ország civil szervezetével együtt gyűjti és dokumentálja a jogsértéseket. A Szabad Európa által szemlézett, tavaly decemberben kiadott, több mint háromezer oldalas Black Bookban több ezer menekült tett vallomást arról, hogyan verték, kínozták az Európai Unió külső határain, és hogyan toloncolták ki őket. A BVMN…

Tovább olvasom

Egy év alatt duplájára nőtt a menedékkérők száma

Minden negyedik Európai Unióba érkező menekült Németországban szeretne letelepedni, de a célországok közt vezető helyen áll Franciaország, illetve Spanyolország és Ausztria is, derül ki a Welt am Sonntag című német lap vasárnapi összeállításából. Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió huszonhét tagállamában összesen mintegy 924 ezer menedékjogi kérelmet vettek nyilvántartásba 2022-ben, ami 46,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi mennyiséget. A Telex által szemlézett cikk kiemeli, hogy csupán Németországban több mint harmadával nőtt a kérelmek száma, ami rekord érték a legutóbbi, 2016-ban lezajlott menekülthullám óta. A legnagyobb mértékű növekedést Ausztriában regisztrálták,…

Tovább olvasom

Vizsgálat indulhat a magyar EU-biztos ellen

“A szomszédságpolitikáért és a bővítésért felelős biztos szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét.” Független vizsgálatot tartanak szükségesnek Várhelyi Olivér hivatali tevékenységéről az Európai Parlament képviselői egy várhatóan szerdán szavazásra kerülő jelentésben – írja a Népszava. A lap szerint az állásfoglalás az Európai Unió kül- és biztonságpolitikájának tavalyi végrehajtásáról szóló értékelés, melynek szövegét az EP külügyi bizottsága már átengedte. Ebben úgy fogalmaznak, hogy „a szomszédságpolitikáért és a bővítésért felelős biztos szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok…

Tovább olvasom

Holnaptól euróval fizetnek Horvátországban

Horvátország január elsején huszadik országként csatlakozik az euróövezethez, Az eurót használó uniós tagállamok tanácsa, az eurócsoport június közepén állapodott meg arról, hogy Horvátország megfelel az euró bevezetéséhez szükséges feltételeknek. A tagországok pénzügyminiszerei megállapították azt az árfolyamot, amelynek alapján a kuna euróvá konvertálódik. Az Ecofin az euró és a horvát kuna közötti átváltási árfolyamot 1 euróra vetítve 7,53450 kunában határozza meg. Ez megfelel a kuna jelenlegi középárfolyamának az árfolyam-mechanizmusban (ERM 2). Horvátországban az árakat szeptember 5-étől kunában és euróban is ki kell írni, ez 2023 végéig így lez. A kunát költségek…

Tovább olvasom