Magyarországot kivéve az EU összes tagállama a lehető leghamarabb kivezeti az orosz kőolajat

Megosztás

A tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács még ma szeretne megegyezni az orosz kőolajra kivetett uniós embargóról – közölte egy neve elhallgatását kérő uniós diplomata a Euronewsnak.

Ha létrejön az egyezség, az Orbán Viktor győzelmét jelenti, mert időkorlát nélküli mentességet kap Magyarország az embargó alól. Információnk az összes többi tagállam elkötelezett abban, hogy a lehető leghamarabb megszabaduljanak az orosz olajtól. A magyarok viselkedése feszültséget szült a tagállamok között, mert többen kételkednek abban, hogy Budapest valóban a technikai akadályok miatt ellenzi a szankciókat.

– mondta.

Az Európai Tanács még ma megegyezhet az orosz olaj behozatalának tilalmáról – közöltre újságírókkal egy név nélkül nyilatkozó uniós diplomata Brüsszelben. Ez az embargó az orosz olajimport 2/3-át, a teljes hajón behozott mennyiséget érinti – közölte a forrás. 

Ez lényegében azt jelenti, hogy a Barátság Kőolajvezetéket használó tagállamok, így Magyarország is mentességet kap a behozatali tilalom alól. Vagyis teljesül a magyar kormány fő követelése. Orbán Viktor korábban azt mondta, a kőolajbehozatal leállítása egy atombombával érne fel a magyar gazdaság számára, ezért nem támogatják azt. A magyar kormány azzal érvelt, hogy a nyugati kőolajra való átállás 750 millió eurós befektetést igényelne és megdrágítaná a benzint.    

 A fejleményeket ismertető diplomata szerint ez jelentős előrelépés az unió számára, a tagállamok pedig együtt lépnek fel azért, hogy fokozzák a nyomást Oroszországon.

Magyarország mellett Csehország, Szlovákia és Németország is kap kőolajat a Barátság Kőolajvezetéken át. Azonban egy másik uniós diplomata szerint mindhárom ország kötelezettséget vállalt arra, hogy kivezetik az orosz olajat. Németország például az év végéig leválik az orosz olajtól. Csehország és Szlovákia pedig a “lehető leghamarabb” megteszi ezt. Ez a diplomata úgy fogalmazott, hogy lényegében 26 ország lép előre az embargó ügyében Magyarország nélkül és ez feszültséget okozott a tanácsban.

“Moszkva játékát játsszák és nem győztek meg bennünket arról, hogy technikai nehézségek miatt ellenzik a tervet. Magyarország elszigetelődik. ” 

– véleményezte a helyzetet.

Kapcsolódó cikkek