Diplomásként alighanem érthető, ha 43 évesen valaki nem kíván 240 nettóért dolgozni tizenöt éves munkatapasztalattal. A magánszférában simán a másfél-kétszeresét alsó hangon hazaviheti, így szépen fokozatosan elhagyja a pályát és szakmunkásnak áll. A nagyon sokadik lelkiismeretes pedagógust veszítik el az iskolák.
Szász János pécsi matematika–fizika szakos tanár, aki pályamódosításra készül a Népszava.hu szerint. A 43 éves férfi ugyanis megelégelte, hogy 240 ezer forint a nettó bére, ezért kitanulta és már gyakorolja is a villanyszerelő szakmát.
A lap szerint a tanári munka mindig sok örömöt adott neki, így még nem mondott fel, kivár, de ugrásra kész: tanít, és villanyt is szerel egy – szintén pedagógusból átképzett – barátja vállalkozásában. Szász János a cikk alapján úgy véli, hogy az ő tudásával, 15 éves szakmai tapasztalatával
INDOKOLT LENNE A HAVI 400 EZRES NETTÓ PEDAGÓGUSBÉR, ÁM ERRE NEM LÁT ESÉLYT, EZÉRT LÁTJA ELKERÜLHETETLENNEK A VÁLTÁST.
A férfi a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) diplomázott, aztán a leendő matematika–fizika szakos tanárokat oktatta az egyetemen. Ledoktorált, majd – mivel a bérezés magasabb volt a közoktatásban – 2016-tól a PTE gyakorlóiskoláiban folytatta, de nem csak tanít: a Zsolnay Kulturális Negyedben működő interaktív tudományos kiállításon 2012 óta látványos fizikai kísérleteket mutat be az érdeklődőknek. Szerencsére ezt a tevékenységét folytatni akarja – írja a Pécsma.
Az kevésbé megnyugtató, hogy mekkora a hiány matematika–fizika szakos tanárból. Eddig a PTE végzős pedagógusjelöltjeinek az óráit is segítette, felügyelte a pécsi férfi, ám ez a munka szinte okafogyottá vált – írja a Népszava. Ezt a kijelentést azzal magyarázzák, hogy mikor Szász János tanult az egyetemen, évente 9-10 matek-, fizikatanár készült ott a diplomára, most egyetlen egy.