Nyírcsászáriban folytatódik a politikai tisztogatás: most a háziorvosi asszisztens az áldozat

Megosztás

A kis szabolcsi községben, Nyírcsászáriban újabb elbocsátás borzolta a kedélyeket – ezúttal Kovács Anita háziorvosi asszisztens kapta meg váratlanul a felmondólevelét. A kirúgás beilleszkedik abba a sorozatba, amelyben a tavaly októberben hivatalba lépett fideszes polgármester, Szkibáné Teliska Éva módszeresen megszabadul azoktól a dolgozóktól, akik az előző településvezetőhöz köthetők.

Kovács Anita a Magyar Narancsnak elmondta, hogy a március 14-i testületi ülésen nem szerepelt napirenden az elbocsátása. A képviselők azonban döntöttek a háziorvos bérének és juttatásainak emeléséről, aki egyúttal jelezte, hogy március 17-től nem kíván együtt dolgozni az asszisztenssel. Az ülés után fél órával a polgármester már át is adta Kovácsnak az azonnali hatályú felmentéséről szóló dokumentumot – indoklás nélkül.

Az érintett 2023 márciusától dolgozott a rendelőben, három hónapos próbaidő után határozatlan idejű szerződést kapott. A polgármester állítólag abban a hitben volt, hogy a szerződés csak 2024 végéig szólt, és a valós helyzet kiderülése után aláírásgyűjtést is kezdeményezett Kovács ellen, amelyet végül adatvédelmi okokból nem hoztak nyilvánosságra.

Figyelemreméltó, hogy a rendelőben egy másik asszisztens is dolgozott – aki történetesen a polgármester barátnője. Két asszisztens alkalmazása egyébként teljesen indokolt volt, hiszen a Nyírcsászári és Nyírderzs településeket ellátó körzethez több mint 1300 beteg tartozik, a jogszabályok szerint pedig 1200 fő felett lehet második asszisztenst alkalmazni, akinek bérét nagyobbrészt a NEAK finanszírozza.

“Itt egy kicsi faluban politikai alapon nagytakarításba kezdett a kormánypárti polgármester” – jellemezte a helyzetet Orosz József ellenzéki képviselő, aki szerint minden olyan személytől megszabadulnak, aki az előző településvezetőhöz, Csordásné Nehéz Máriához köthető. Kovács mellett korábban már elküldtek egy óvodai dajkát, egy képviselőként is dolgozó óvónőt, sőt még a jegyzőt is, akinek a holmijait összepakoló tevékenységéhez rendőrt is hívtak.

A takarékosságra hivatkozó indoklást legalább két tény cáfolja: egyrészt a háziorvos bérét ugyanazon az ülésen megemelték, másrészt az asszisztens menesztésével a NEAK-finanszírozás is csökken, ráadásul az orvosi helyettesítés is veszélybe kerülhet. Kovács Anita már felvette a kapcsolatot egy ügyvéddel, és munkaügyi pert indít, amit szakértői vélemény szerint meg is nyerhet.

A héttagú képviselő-testületben egyre feszültebb a helyzet: a polgármester mögött csak két képviselő áll, míg négyen ellenzékiként vagy függetlenként működnek. Bár a költségvetést a település működtetése érdekében megszavazták, az ellenzék áprilisban, a törvényes határidő lejártával a testület feloszlatását tervezi.

“Amit a fideszes polgármester művel, az politikai ámokfutás” – fogalmazott Orosz József, aki biztos benne, hogy az időközi választáson nem csak a testületi többséget, hanem a polgármesteri széket is megszerzik majd. Az elmúlt hónapokban egyébként a kis létszámú polgármesteri hivatalból már hárman távoztak.

A Magyar Narancs megpróbálta elérni Szkibáné Teliska Évát, de a polgármester ezúttal sem reagált a megkeresésre.

Kapcsolódó cikkek