Messze földön híres az almájáról Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, a gyümölcs termesztése komoly hagyományokkal bír. Ma már azonban a technológiai fejlettség is meghatározó szempont, az elmúlt években több milliárd uniós pénz érkezett a magyar gazdák segítségére.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye évszázadok óta Magyarország almatermesztésének egyik központja. A térség természeti adottságai – a kiváló talajminőség és az éghajlat – ideális körülményeket biztosítanak az almatermesztéshez. Az alma nemcsak gazdasági jelentőséggel bír a megyében, hanem kulturális örökségként is számon tartják, amit a Nemzeti Értéktárba való felvétele is bizonyít.
A megye almatermesztése az 1930-as évektől kezdve jelentős fejlődésen ment keresztül, különösen a II. világháború után. Az 1950-es években azonban a helytelen gazdaságpolitika miatt a telepítések üteme lelassult. Ennek ellenére a térség továbbra is meghatározó szerepet tölt be az ország almatermesztésében.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye évek óta az ország legnagyobb almatermelője. Például 2022-ben a megye 416 ezer tonna almát termelt, ami az országos termés jelentős részét teszi ki.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében többféle almafajtát is termesztenek, melyek közül a legelterjedtebbek a jonatán, idared, golden delicious, gála és a mutsu. Ezek közül a jonatán és az idared különösen népszerű a tárolhatóságuk és savanykás ízük miatt, míg a gála és a golden delicious inkább friss fogyasztásra, illetve exportpiacokra kerülnek. A feldolgozóipar számára a szabolcsi alma értékes alapanyag: gyártanak belőle 100%-os gyümölcslevet, pürét, aszalványokat, és egyre népszerűbbek a helyi, kézműves almachips és almabor termékek is.
Az almatermesztés támogatása érdekében számos uniós forrás érkezett a térségbe. Ezek a támogatások lehetővé tették a gazdák számára, hogy modernizálják gépparkjukat, korszerűsítsék ültetvényeiket, és fejlesszék feldolgozókapacitásaikat.
Például Újfehértón az ország legnagyobb, almatermesztésre alapozó kutató, szaktanácsadó és posztharveszt logisztikai központja létesült, amely jelentős mértékben hozzájárul a térség almatermesztésének fejlődéséhez.
A szabolcsi alma minőségének és hírnevének elismeréseként az Európai Bizottság 2023-ban jóváhagyta a “Szabolcsi alma” elnevezés felvételét az oltalom alatt álló eredetmegjelölések uniós nyilvántartásába. Ez a döntés nemcsak a termék minőségének elismerése, hanem hozzájárul a térség gazdasági fejlődéséhez is.
Összességében Szabolcs-Szatmár-Bereg megye almatermesztése nemcsak gazdasági, hanem kulturális szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. A múlt hagyományaira építve, a modern technológiák és uniós támogatások segítségével a térség továbbra is meghatározó szereplője marad Magyarország almatermesztésének.
(kiemelt képünk illusztráció)