Több éve nem indul iskolabusz Tiszavasvári egyik szegregátumnak számító területéről a helyi általános iskolába. Még 2022 őszén szűnt meg a szolgáltatás. Az azóta eltelt időszakban politikai szereplők jöttek és mentek, a probléma viszont maradt. Most az ombudsman is levelet küldött az illetékeseknek, de az abban foglaltak végrehajtása nem kötelező.
A bűdi városrész egy lepusztult lakókörnyezet, ahol a legtöbb család mélyszegénységben él. Személygépkocsit csak elvétve látni, így érzékenyen érintette az ott élő családokat az iskolabusz megszüntetése. Ennek hiányában a tanintézménybe igyekvő gyerekek irányonként három, azaz napi hat kilométert tesznek meg az iskola és a lakóhelyük között, az őket kísérő felnőttek pedig napi négyszer teljesítik ugyanezt, így 12 kilométert küzdenek le iskolai napokon.

Az iskolabusz megszüntetéskor hatalmon lévő a FIDESZ-KDNP által támogatott Szőke Zoltán a 2024-es önkormányzati választáson jelentős mértékű, több mint 15 százalékos vereséget szenvedett, így a Vasvári Pál Társaság színeiben induló Balázsi Csilla vette át a városirányítási stafétát. Ám hiába jött hatalomváltás, a bűdi városrészben a helyzet változatlan.
Ugyan az önkormányzat több lehetőséget is megvizsgált, hiszen felmerült az is, hogy indítsanak egy buszjáratot, ám ezt végül elvetették, mivel éves szinten 50 millió forintba került volna a településnek. Magáncégektől is kértek árajánlatokat, de nem kaptak, csak azt közölték, hogy nem érné meg nekik az üzemeltetés. Megoldási javaslat hiányában a szülők és az érdekvédők az ombudsmanhoz fordultak, aki a közelmúltban küldte meg megállapításait és javaslatait az érintetteknek.
A hivatal vezetője, dr. Kozma Ákos a dokumentum szerint megállapította a jogsértést, sérülhetett a gyermekek egyenlő bánásmódhoz való, valamint az oktatáshoz való joga. Emellett a jogbiztonság elve és a tisztességes eljáráshoz való jog is csorbát szenvedett.
Az ombudsman azt is kijelentette levelében, hogy tilos indokolatlan és ésszerűtlen különbséget tenni az emberek között.
Az alapvető jogok biztosa javasolta a Belügyminisztérium Társadalmi Esélyekért és Roma Kapcsolatokért Felelős államtitkárának, hogy hívjon össze többrésztvevős, szakmai egyeztetést a tiszavasvári, bűdi gyerekek iskolába szállításával kapcsolatban. Felszólította őket, hogy készítsen olyan intézkedési tervet, amelyben a felelősöket, a határidőket és finanszírozási hátteret is rögzíti.
Előírta még a Belügyminisztérium Köznevelési államtitkárának, mérje fel országosan azt, hogy hány ilyen iskola található, ahol szervezett közlekedés hiányában több kilométert is kell gyalogolniuk a gyerekeknek az intézmény és a lakóhelyük között.
Javasolta az Építési és Közlekedési Minisztérium Közlekedésért felelős államtitkárának, hogy vizsgálja meg az aktuális jogi szabályozást, és fontolja meg annak és a hatályos törvényeknek a módosítását, továbbá határozza meg a köznevelési intézmény és a lakóhely közötti milyen nagyságú távolsága esetén kell az érintett gyermekek utaztatásról gondoskodni.
Megállapítást nyert az is, hogy a korai iskolaelhagyás is előfordulhat az említett városrészben, mert felesleges nehézséget okoznak a gyerekeknek és szülőknek.

Glonczi László, a Hátrányos Helyzetű Családok Országos Egyesületének elnöke lapunknak elmondta, hogy az ombudsmani állásfoglalások, javaslatok nem kötelező érvényűek. Ezért most a szélesebb nyilvánosság elé viszik az ügyet. „Fekete öves” jogvédőként az a véleménye, hogy amennyiben záros, rövid határidőn belül a minisztériumok és az önkormányzat nem mutatnak hajlandóságot az ügy megnyugtató rendezésére, úgy be fogják perelni őket.
Fotó: Debreciner, Jelen
(A témával korábban többször is foglalkozott a Debreciner című független hírportál, legutóbbi cikkük itt olvasható, a helyi történésekről a linken videó is látható.)