Veres János korábbi szocialista pénzügyminiszter bejelentette, hogy egyéni képviselőjelöltként indul a 2026-os országgyűlési választáson a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 6. számú egyéni választókörzetben.
A politikus döntését egy nagymintás közvélemény-kutatásra alapozza, amely szerint jelentős számú baloldali szavazó nem talál megfelelő jelöltet magának.
Az ATV Start című műsorában beszélő Veres János elmondta, hogy a kutatást a Republikon Intézet és a Závecz Research készítette április és május hónapokban, személyes megkérdezés formájában. A felmérés 6 ezer főt érintett országszerte, ami jelentősen meghaladja a szokásos 600-1000 fős telefonos kutatások mintanagyságát. A politikus szerint hat éve nem készült ilyen nagy mintán alapuló kutatás Magyarországon, ezért tartja megbízhatónak az eredményeket.
A felmérés szerint a megkérdezettek egyharmada vallotta magát baloldali szavazónak, és ennek az egyharmadnak több mint 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szavazna egy baloldali jelöltre. Ez azt jelenti, hogy Veres akár a szavazatok 20 százalékát is megszerezheti, ami ugyan nem elegendő a győzelemhez, de jelentős eredménynek számítana.
A választókörzet azonban komoly kihívást jelent. Míg Veres 2006-ban még győzni tudott itt, a legutóbbi választáson a fideszes jelölt 65 százalék feletti eredménnyel nyert. Veres 2018-ban harmadik helyen végzett 19 százalékkal, amikor utoljára indult ebben a körzetben.
A korábbi miniszter azonban optimista, és hangsúlyozza, hogy nem egyéni ambícióról van szó. “Nálunk nem úgy van, hogy valaki úgy gondolja, ő a legesélyesebb, hanem van egy közösség, és ez a közösség dönt. A helyi közösség úgy gondolta, hogy az a legjobb változat, ha én indulok a körzetben egyéni jelöltként” – magyarázta, hozzátéve, hogy a helyi MSZP-s közösség álláspontja tükröződik a döntésben.
Veres szerint a korábbi választásokon az MSZP népszerűségéhez képest jelentősen több szavazatot kapott, és ezt a választókörzet központjában lévő Nyírbátor város fejlesztéseivel is indokolja. Elmondása szerint az elmúlt több mint húsz évben “meglehetősen sok olyan fejlesztés, változás történt, amelyben nekem szerepem volt személyesen is.”
A Tisza Párt várható jelöltállításával kapcsolatos kérdésre Veres úgy válaszolt, hogy még nem is tudható, ki lesz a Tisza jelöltje, így érdemi vitáról sem lehet beszélni. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az ellenzéki erők megbeszéljék az optimális jelölt kiválasztását, és elutasítja azt a megközelítést, hogy “csak egyetlen egy messiás létezik.”
A korábbi miniszter nem zárkózik el az előválasztástól sem. “Amennyiben ezek a tárgyalások patthelyzetet eredményeznének, teljes mértékben el tudom fogadni, hogy legyen egy előválasztás ezekben a körzetekben” – jelentette ki.
Veres szerint fontos érv az indulása mellett, hogy amennyiben “nincs baloldali, nincs értelmezhető baloldali jelölt Magyarországon a választásokon, akkor ez több mint 300 ezer le nem adott szavazatot eredményezne.” A politikus meggyőződése, hogy a baloldali érzelmű választópolgárok jelentős része “ilyen baloldali együttműködésre vár, illetve vár egy olyan baloldali ajánlatra, amely alapján úgy gondolja, hogy érdemes elmennie választani.”
Az indulás végső célja tehát nem feltétlenül a győzelem, hanem az, hogy a baloldali szavazók számára legyen értelmezhető alternatíva a 2026-os választáson.
Forrás: ATV