A debreceni BMW-gyár munkaerőigénye már nem áll meg Hajdú-Bihar határánál. Elért Szabolcsba, és a román határ túloldalára is. Az üzem hivatalos álláshirdetéseiben a termelési munkatársi pozíciónál nem diploma az alap. Elég lehet a nyolc általános is, ha mellé van gyári, termelési tapasztalat. Ez esetben két év egybefüggő termelési tapasztalatot kérnek az elmúlt öt évből.
A dolgozók szállítását buszjáratok segítik. Mátészalka felől ez kemény vállalás. Irányonként akár két óra utazás. Oda-vissza napi négy. Egy műszak mellé ez már nem „bejárás”, hanem külön életprogram.
A menetrendben külön soron szerepel a 4571-es Mátészalka–Nyírbátor–Nyírbogát–Nyíradony–Debrecen, BMW Gyár járat. Mátészalkáról és Nyírbátorból is visz dolgozókat a debreceni BMW-gyárhoz, munkanapokon. A menetidő a táblázat alapján nagyjából két óra körül mozog egy irányba.
A BMW közben nemcsak Szabolcs felé nyitott. Romániai sajtóhírek szerint Szatmárnémetiből is keresnek munkásokat a debreceni üzembe, szeptember 1-jétől pedig napi szállítást biztosítanak a Szatmár megyei dolgozóknak. A román cikk szerint a Szatmárnémeti és Debrecen közötti távolság 112 kilométer, autóval nagyjából két óra.
A számok sem azt mutatják, hogy Debrecen valami kifogyhatatlan munkaerő-raktár szélére állt volna oda. Májusban Hajdú-Biharban 4, 43 százalék volt a nyilvántartott álláskeresők aránya, Szabolcs-Szatmár-Beregben 5,77 százalék. A határ túloldalán, Szatmár megyében az április végi adat 4,70 százalék volt, 6043 nyilvántartott álláskeresővel. Ebből a térségből próbál most embert találni a debreceni autógyár. Nem egy munkaerőtől roskadozó térségről beszélünk.

Vagyis a BMW egyszerre nyúl bele a hajdúsági, a szabolcsi és a szatmári munkaerőpiacba. A debreceni gyár mérete sem kisvárosi történet. Több mint 400 hektáros ipari területen működik. A romániai beszámoló szerint ebből nagyjából 70 hektárt már beépítettek. A beruházást induláskor egymilliárd euró körülire becsülték, a költség végül kétmilliárd euró fölé ment.
Az üzemben az új elektromos BMW iX3 készül, a Neue Klasse platformra építve. Ez nem egy melléküzem Debrecen szélén. Ez a BMW egyik nagy elektromos autós projektje. A létszámról eltérő adatok jelentek meg. A romániai beszámoló több mint 2000 közvetlen alkalmazottat említ, magyarországi cégadatokra hivatkozó cikkek viszont 4600 fő feletti állományról írtak a BMW Manufacturing Hungary Kft.-nél.
Nyilvános béradatok szerint az összeszerelési tapasztalat nélkül érkezők bruttó 430 ezer forintos kezdő bérsávból indulhatnak, betanulás után ez 460 ezer forintra nőhet. Akinek már van összeszerelői tapasztalata, bruttó 490 ezer forintos alapbérrel kezdhet. Erre jöhet cafeteria, bónusz, kedvezményes étkezés és egészségügyi szolgáltatás. A dolgozók egymás között ezt rövidebben mondják félmillió körül.
Egy fiatal pár története mutatja, hogyan ér le mindez Szabolcsba. Még otthon élnek. Egyikük most érettségizik, a másik egy nyírbátori gyárban dolgozik három műszakban.
„Ketten vagyunk. Egyikünk egyetemre készül, a másik váltana, akár a debreceni BMW-be is. Egy pillanatra mi is elgondolkodtunk a már közlekedő buszjáraton, de sok a két óra oda. Vissza ugyanennyi. Ez napi négy óra” – mondták. “Két munkatársam hagyott ott minket pár hónapon belül. Mindketten a BMW-ben dolgoznak. Nincs sorvezetői tapasztalatuk, egyszerű összeszerelőnek mentek, mégis félmilliót keresnek – legalábbis ezt mondják. A párom még vacillál az egyetem és a munka között. Úgy látjuk, marad a debreceni albérlet. Így többet alszunk, és Magyarország második legnagyobb városában élünk. Pörgősebb élet, mint itt Szabolcsban.”
Ez az a mondat, amit Mátészalkán és Nyírbátorban sem érdemes elintézni egy legyintéssel. A BMW-állás mellé rögtön odakerül az albérlet, az egyetem, a városi élet és az alvásidő. A szabolcsi kisváros pedig könnyen hétvégi hazajárós hellyé válik.
Debrecen buszt szervez. Szabolcsból toboroz. Szatmárnémeti felé is nyit. Közben Mátészalka és Nyírbátor környékén van egy réteg, amelyik itt él, mégsem nagyon fér be a klasszikus gyári rendbe.

Sok egyedülálló szülő dolgozna, akár gyárban is. Csakhogy a három műszak mellett nem tudja megoldani a gyerek óvodába vagy bölcsődébe hordását. „Dolgoznék én, de ötre nem tudok bemenni, ha fél nyolcra viszem a gyereket oviba” – mondta egy mátészalkai édesanya. Így maradnak munka nélkül olyan emberek, akik egy rugalmasabb műszakrend mellett dolgozni tudnának.
A kisgyerekes műszak, a rövidebb műszak vagy a gyerekhez igazított beosztás nem jótékonykodás lenne. Hanem munkaerőpiaci előny. Aki ezt először meglépi Mátészalka vagy Nyírbátor környékén, olyan embereket érhet el, akiket ma a klasszikus három műszakos rendszer egyszerűen kint hagy.
A külföldi munkaerő sem betonbiztos megoldás. Sokan idővel hazamennek. Közben a magyar munkaerő fogy, a jó gyári dolgozóért pedig már Debrecenből is nyúlnak Mátészalka, Nyírbátor és Szatmárnémeti felé. A helyi üzemek előtt most nem elméleti kérdések vannak. Mennyi a nettó? Van-e saját busz? Milyen a műszakrend? Lehet-e gyerek mellett dolgozni? Ha ezekre nincs helyben válasz, a dolgozónak most már van másik irány. Debrecen felé már jár a busz.
Fotók: ceh.hu
