Kétszer gyorsabban melegszik Svédország, mint a világ többi része

Svédország átlaghőmérséklete a világátlagnál kétszer nagyobb mértékben, csaknem két fokkal emelkedett a 19. század második fele óta, rövidebb lett a hóval borított időszak és több lett a csapadék – közölte a Svéd Meteorológiai és Hidrológiai Intézet (SMHI). Svédország átlaghőmérséklete 1,9 Celsius-fokkal emelkedett 1991 és 2020 között az 1861 és 1890 közötti időszakhoz képest – közölte kedden az intézet, amely minden korábbinál mélyrehatóbban vizsgálta a klímaváltozást a skandináv országban. A hótakaró jellemezte téli időszak hossza 16 nappal csökkent 1961-1990 és 1991-2020 között, az átlagcsapadék pedig az 1930-as 600 milliméterről 2000 óta…

Tovább olvasom

Harmadával csökkent a fagyos napok száma az elmúlt 120 évben

A globális felmelegedés hatására a 20. század eleji évi ~120 napról 80 nap alá csökkent napjainkra a fagyos napok átlagos éves száma Magyarországon. A legnagyobb csökkenés az Északi-középhegységben volt tapasztalható. A pesszimista forgatókönyv szerint ezen trend erősödésére számíthatunk, évtizedenként további 5 nappal csökkenhet a fagyos napok éves átlagos száma. A megfigyelt változásokért egyértelműen az általunk gerjesztett klímaváltozás a felelős, mert a természetes hatások nem igazolják az ilyen fokú felmelegedést. A szélsőségesen hideg napok hőmérsékletét illetően azonban még nem mutatható ki ilyen trend, azaz a természetes változékonyság dominanciája miatt napjainkig előfordultak…

Tovább olvasom

A fiatalok több mint fele úgy gondolja, hogy nincs jövője az emberiségnek

Rendkívül sötétnek látják a jövőt a fiatalok a klímaváltozás miatt – derül ki az angliai Bath-i Egyetem és öt másik felsőoktatási intézmény közös, globális felméréséből. A kutatás eredményeit összegző BBC nyomán itthon a HVG emelte ki, hogy 60 százalék közelében van azok száma, akik aggódnak, vagy különösen aggódnak; 45 százaléknál többen vannak, akiknek a mindennapi életét is befolyásolja ez az aggodalom; 40 százalék körül vannak, akik ezért talán gyereket sem vállalnának; 75 százalék szerint ijesztő a jövő; 56 százalék szerint az emberiségnek befellegzett. Utóbbit a kormányzatok inkompetenciájával kötik össze, valamint azzal,…

Tovább olvasom