Állat rengeteg van, ám állatorvosi ügyelet éjszaka nincs egész Szabolcs megyében

Megosztás

Egyre több a felelős állattartó, éjszaka viszont nincs állatorvosi ügyelet a megyében. Szóljunk az állatainknak, hogy éjszaka lehetőleg semmi bajuk ne legyen.

Az embereket ellátó egészségügy is komoly létszám- és kapacitásproblémákkal küszködik, hasonló helyzetben van az állategészségügy is. Egyre több a felelős állattartó, így igény mutatkozna a sürgősebb, életveszélyes  esetek ellátására  hivatott éjszakai állatorvosi ügyeletre. A Nyíregyházi Állatkórház éjszakai ügyelete már 2020. január elsején megszűnt, jelenleg hétköznaponként 19 óráig, míg hétvégén 16 óráig érhető el a szolgáltatás. Ha nagy a baj éjszaka, akkor Budapesten található legközelebb  kórházi ügyelet.

Problémát jelent az állattartók szerint az is, hogy az állatorvosok ügyeletvállalása önkéntes alapon működik hazánkban, így nem minden járásban van ügyeletes. Ráadásul egyre többen hódolnak különleges fajtájú állatok tenyésztésének, ami a korábbinál speciálisabb ismereteket igényel.

Budapest a legközelebbi? Elég baj…

Rozália egy  Csenger melletti községben tart egy csau-csau szukát.

“Ez a fajta Tibetből származik, lényegében egy őrző-védő kutya, lila nyelve van, és nagyon dús szőrzete. A kutya értéke meghaladja a hárommillió forintot, így érthető, ha úgy vigyázok rá, mint a hímes tojásra” – mondja. Pár hónapja szült az állat, de ez nem ment  gördülékenyen, mert a szokványosnál erősebb vérzése volt, illetve  elakadtak a kölykök a szülőcsatornában, sürgős segítségre volt szükség. Az óra már éjfélt mutatott, nem volt más lehetőség, mint elindulni Budapestre, ahol a legközelebbi kórházi ügyelet található. Ez került két és fél óra utazási időbe útirányonként, 50 liter elégetett üzemanyagba, és 300 ezer forint műtéti költségbe.

Lászlónak is meg kellett tennie kutyusával a csaknem 300 kilométeres távolságot, útirányonként. Ő Golden retriever kutyusokat tart egy Nyírbátor melletti nagyközségben. Az ebek darabját félmillió forintra kóstálják, csaknem egy tucatot tart, igazán királyi körülmények között. Adalékanyag nélküli állateledelekkel táplálja őket, a nap nagy részét szabadon tölthetik, vitaminokkal egészíti ki az étrendjüket. Figyel rájuk maximálisan. Viszont néha előfordulnak balesetek. Így történt ez pár hónapja,  amikor új kutyus került az alomba, a két hónapos Nérót, akit a nagyobbak nem igazán akartak befogadni, megharapdálták, amely elfertőződött és a kutyus belázasodott, olyan szinten, hogy már életjeleket alig mutatott. Ebben az esetben szintén budapesti segítségre volt szükség, amely hasonló költségeket emésztett fel, mint amelyeket az előző történetben említettünk.

Nemcsak házikedvenc, hanem haszonállat is bajba kerülhet

Viszont vannak olyan esetek, amikor nem kutyusokról van szó, hanem haszonállatokról.

“Ha igazán nagy a baj, és volt már rá példa, hogy egy nagy értékű lovam vagy üszőm került életveszélyes állapotba, akkor a budapesti  állatorvosi ügyelet nem lehet opció, hiszen az mégis nonszensz lenne, ha a Ráró névre hallgató, 7 éves kancámat, vagy éppen Rózsikát, az üszőt felpakolnám a lószállítómra és egészen Budapestig fuvaroznám. Az ilyen méretű állatoknál marad az imádkozás, vagy a másik opció az lehet, hogy addig csörgetem szegény állatorvosokat, amíg az egyik jólelkűnek megesik rajtunk a szíve, és összekaparja magát, és érkezik hozzánk” – mondja Dénes gazda, aki egy Mátészalka melletti faluban végzi állattartói tevékenységét. A tájékozottabb állattartók azt mondják, hogy baj van az állatorvos utánpótlással. Nem igazán tolonganak a jelentkezők az egyetemeken. Így a közeljövőben nem várható elmozdulás erről a holtpontról.

Kép: internet

Kapcsolódó cikkek