Nagyecsed őrzi hagyományait, de közben innovatív megoldásokkal is tesz turizmusa fellendítéséért

Megosztás

Nagyecsed városa több dologról is nevezetes, de mindezidáig a városlakók nem aknázták ki a gazdag történelmi múltjában rejlő lehetőségeket. Most olyan turisztikai fejlesztés kezdődött a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül, amely elindíthatja a várost a fejlődés útján, hogy egyre több turista érdeklődését kelthesse fel.

Nagyecsed nevét említve sokaknak rögtön beugrik a hajdani Ecsedi-láp az összefüggő vízfelületével, mocsaraival, különös állatvilágával, vagy éppen az Ecsedi vár, ahol az 1620-as évek elején Bethlen Gábor a magyar koronát is őriztette. A modernebb korban is tettek a hírnévért a város lakói, hiszen a nagyecsedi tánchagyományok, néptáncosok, valamint a Nagyecsedi Fekete Szemek fogalommá váltak itthon és külföldön egyaránt.

A múltjára büszke, de ez idáig a turisztikában nem igazán jeleskedő Nagyecsed változásra szánta el magát, és izgatottan tekinthet a jövőbe.

A beruházás keretein belül a nagyecsedi cigány-magyar tánckultúra népszerűsítése céljából két hagyományőrző táncház (roma és magyar) kerül kialakításra a város történelmi főutcáján, a Rákóczi utcán. Az egykori Ecsedi-láp területén fekvő mai Vásár tér (rendezvénytér) fejlesztése is megvalósul, amely olyan városi eseményeknek ad otthont, mint a Lápi disznótoros, vagy az Ecsedi-láp fesztivál. Ez utóbbiban az ecsedi hagyományőrzésben élen járó Lápi betyárokkal is találkozhat a nagyérdemű. Ezek a betyárok nagyon tudnak mulatni, szeretik jó kedvre deríteni az embereket, ezért őrzik immár tizenhat éve a hagyományokat.

A város fesztiváljai évről-évre több turistát csalogatnak Nagyecsedre, így infrastrukturális fejlesztés is történik a rendezvénytéren, ahol fa vázszerkezetű pavilonok épülnek annak érdekében, hogy a rendezvényeken a vendéglátás szintet lépjen, és megfeleljen a modern kor követelményeinek.

A Magyar Hagyományőrőz Táncház látványtervei

Szintén ezen a célterületen a település történetét bemutató kiállítási palánkok kerülnek elhelyezésre és déli kerítésfal is épül. Annak érdekében, hogy a turistákat még kényelmesebb útba tudják igazítani megfelelő körülmények között, egy Széchenyi utcai turisztikai információs pont kerül kialakításra.

Az ecsediek a modern technikát is bevetik annak érdekében, hogy a látogatószám az egekbe szökjön, így beüzemelésre kerül olyan fotóautomata, mely a kiterjesztett valóságot használva lehetővé teszi, hogy elhunyt és élő „sztárnéptáncosokkal” fotózkodjanak a látogatók. Mindemellett egy virtuális valóság szemüveg (VR-szemüveg) segítségével kelnek majd életre a régi korok táncosai: archív táncos felvételeken elevenednek meg és érintőképernyős rendszerek felhasználásával interaktív kiállítás kerül létrehozásra.

A település fejlődése érdekében kulcsfontosságú elhatározás volt, amikor az Ecsedi-láp lecsapolása mellett döntöttek. 1898-ban ugyanis – a vár hiányában – a láp már elveszítette addigi védelmi funkcióját. A láp folyamatos eltűnésével, a belvizek megszűnésével a város mezőgazdasága fejlődésnek indult, és mára már mezőgazdasági jellegű városként tekint mindenki a településre, ahol önálló gazdaságokban számos őstermelő tevékenykedik. A turisztikai vonzerő fejlesztésével, az innovatív megoldások alkalmazásával Nagyecsed ismét az alkalmazkodásáról tehet tanúbizonyságot.

Kapcsolódó cikkek