Az a cég nyerte el a közbeszerzést, amit a helyiek csak a város házi kőművesbrigádjának csúfolnak. Rengeteg minden nem világos ebben az ügyben, de ismét hatalmas pénzről van szó.
A nemrég kiírt és odaítélt nyílt közbeszerzésen összesen két cég indult. Az egyik az, amelyik elkezdte a vár fejlesztését, de állítása szerint nem fizették ki, és végül erőszakkal kidobták őket az építési területről. A másik az a cég, amelyiket a város házi kőművesbrigádjának is csúfolnak, mert az elmúlt években szinte mindent ők nyernek el, amit fel kell újítani vagy fel kell építeni. Nincs nagy meglepetés, már egy éve sejteni lehetett, hogy ez lesz a vége. A részletekről a Szabadeuropa.hu számolt be.
A Kermi-Szolg Kft. 520 millióból fejezné be a várat, vállalása szerint hat hónap alatt kész is lenne vele. A korábban kiebrudalt Korintosz Kft. csaknem egymilliárdos – 999 milliós – pályázatát érvénytelennek minősítették, mivel az ajánlatkérő nem fogadta el a számlájukon jogtalanul visszatartott fedezetet, amely egy korábban megkötött szerződésmódosítás jótállási biztosítékaként van a Kisvárda Várfürdő Nonprofit Kft. számláján. A cég ügyvezetője, Vozák László már egy évvel ezelőtt megjósolta a Szabad Európának, hogy pontosan ez fog történni: kifizetés nélkül kirakják őket a projektből, beszáll egy haveri cég, amelyik kiszámlázza azokat a munkákat is, amelyeket ők végeztek el.
Azt, hogy a várat felújító Korintosz Kft.-vel 2024 év elején szerződést bontott az önkormányzat cége, a cég vezetője egy újságcikkből tudta meg. Vozák László néhány héttel később a Szabad Európának riportban mutatta meg a várat és azt, hogy mit, mennyit és hogyan dolgoztak a felújításon; valamint azt, hogy az önkormányzat olyan kívánságait is teljesítették, amelyeket puszira csináltak, ingyen. Ennek ellenére a szakember szerint több mint hatszázmillió forinttal lóg nekik az önkormányzat olyan dolgokért, amelyeket nem szívességből végeztek el.
A Korintosz Kft. ügyvezetője korábban azt mesélte: Kisvárda meghatározó alakjai már évekkel ezelőtt azt mondták neki, jobb lenne, ha befejezné a vár felújítását, és átadná más vállalkozónak a terepet – meg az ezzel járó százmilliókat. Nem tette, de akkoriban még nem tudta, hogy akarja, vagy sem, így lesz. Alig egy évvel később így is lett.
Miután a korábbi generálkivitelező pályázatát kigolyózták a tenderből, a kisvárdai önkormányzatnak nem volt nehéz dolga mérlegelni, hogy ki kapja meg a félmilliárdos munkát – mondta a Szabad Európának Horváth Attila. A Nép Pártján képviselője ugyan tartózkodott a szavazáson, de mint mondja, ellenzékiként nehéz dolga van.
„Tudod, milyen ez a képviselő-testület. Gyakorlatilag van nyolc fideszes képviselő, van egy MIÉP-es, van egy DK-s, vagyok én meg a polgármester. Abszolút többségben vannak, amit akarnak, azt keresztülviszik. Most arról döntöttünk, hogy ki legyen a nyertes cég, ki nyerje ezt a közbeszerzést. Én tartózkodtam, de a fideszes többség győzött, így Kisvárda házi kőművesbrigádja, a Mikucza-féle cégek egyike nyerte meg a közbeszerzést hogy úgy mondjam. Gyakorlatilag mindent ők nyernek meg, az elmúlt években ők vittek gyakorlatilag mindent”
– mesélte az önkormányzati képviselő, hogyan működik Kisvárda politikai-gazdasági koordinátarendszere.
További részleteket a Szabad Európa cikkében olvashatnak.