Ahol csak 37-38 fokot mérnek, ott még a szerencsések közé tartoznak. De úgy tűnik, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye lehet éppen az egyik legforróbb terület. Még mindig június van, de egészen extrém tartományokba szökik fel a hőmérséklet, eső a hét második felétől napokon át teljesen kizárt lesz, így még forróbbak lesznek az éjszakák is.
Európa nyugati felén napok óta tombol a 2026-os nyár első komolyabb, szokatlanul intenzív hőhulláma. Franciaországban, Spanyolországban és Olaszország északi részein sorra dőlnek meg a napi és havi melegrekordok: Léonban 42,5 °C-ot, Bordeaux-ban pedig 41,9 °C-ot mutattak a hőmérők – számol be róla az Időkép.hu.
Az extrém forróságot okozó légköri képződmény azonban nem marad veszteg: a magassági gerinc fokozatosan kelet felé helyeződik, így a hét második felében hazánkat is elárasztja a szubtrópusi eredetű, afrikai légtömeg. Vasárnapra és hétfőre a legfrissebb modellfutások alapján Magyarországon is tetőzhet a kánikula, a csúcshőmérséklet akár a 39-40, néhol a 41 °C-ot is elérheti.
Magyarországon a hét közepéig még 32–33 °C közötti csúcsértékeket mérhetünk, csütörtöktől azonban megkezdődik a markáns melegedés. A jelenlegi prognózisok szerint a hétvégére az ország nagy részén 35 °C fölé emelkedik a hőmérséklet, a legmelegebb tájakon – különösen az Alföldön és a déli határvidéken – vasárnap és hétfő délután a 38–39-40 °C-os csúcsok sem kizártak.
Mivel a “légköri blocking” miatt frontátvonulásra a jövő hét elejéig nincs kilátás, a talaj is teljesen kiszárad, ami tovább erősíti a lokális felmelegedést – mivel hiányzik a párolgásra elhasználódó energia, így szinte a teljes napsugárzás a levegő hőmérsékletét növeli. Készüljünk fel a trópusi éjszakákra is: a nagyobb városokban és a beépített területeken a hajnali órákban sem hűl majd 22–24 °C alá a levegő.
Némi enyhülésre a jelenlegi számítások alapján a jövő hét közepén nyílik meg a lehetőség. Időjárási szempontból nehéz napok előtt állunk.
