Mégsem készült leves a sérült gólyából Nyírlugoson

Nyírlugoson egy sérült gólya mentése közben összeveszett két társaság, és az egyik kilátásba helyezte, hogy azért nem adja át a gólyát, „mert lehet, lesz belőle egy húsleves”. A megdöbbentő eset bejárta a sajtót, de a Hortobágyi Madárkórház, ahol a sérült állattal foglalkoznak, cáfolja a történteket.

Tovább olvasom

Annyi gólya pusztul el itthon a villanyoszlopok miatt, hogy már a BBC is forgatott róla

Rengeteg gólya tetemét találták meg az utóbbi hetekben Magyarország keleti részén. A magyarországi gólyák pusztulásáról jelent meg a napokban egy háromperces videóriport a brit közszolgálati csatorna, a BBC honlapján – szúrta ki a G7. A videó szerint környezetvédelemmel foglalkozó civilek több tucat halott fehér gólyát találtak az utóbbi hetekben Magyarország keleti felén. A fokozottan védett madarak halálát áramütés vagy mérgezés okozta. A videó szerint a villanyoszlopok tíz százaléka szigetelt a környéken, ami miatt évente nagyjából 150 ezer madár pusztul el. „A gólyák, ahogy elrugaszkodnának a póznáról, kitárják a szárnyukat, amely hozzáér a vezetékhez.…

Tovább olvasom

Pusztulnak a madarak a Tisza-tó közelében

A Tiszafüred és Egyek közötti agyagbánya gödörnél szokatlan madárpusztulásra lett figyelmes Kiss Balázs, a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság vezetője. A tó partján egy nap alatt fél tucat súlyosan mérgezett és elhullott madarat találtunk. A szárnyas elhullását egy aerob baktérium okozza, amely azt jelenti, hogy oxigénszegény környezetben képes szaporodni, amire a Tiszafüred és Egyek közötti kis agyagbánya gödör tökéletes terület. A baktérium egyébként minden víztestben jelen van, szerves anyagot bont és hatalmas melegre van szüksége a szaporodásra. Azonban ritkán talál olyan számára megfelelő környezetet, mely hatására így képes elszaporodni. -magyarázta…

Tovább olvasom

Több mint 2800 gólyapárnak biztosítanak otthont fészektartókkal

A gólyák érkezésére készültek az elmúlt hetekben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a nemzeti parkok madárvédelmi szakértői és az E.ON Hungária Csoport szakemberei. A visszatérő gólyák biztonságos fészkelését és költését az áramhálózat oszlopaira telepített fészektartók segítik, 34 helyen telepített új eszközöket az energiacég, a meglévőket pedig ellenőrizték és ahol szükséges volt, cserélték. Ezekre a karbantartásokra azért van szükség minden év elején, mert a régebbi, akár több évtizedes gólyafészkek több mázsásra is nőhetnek, emiatt pedig veszélyessé válhatnak. Ilyen esetekben a madárvédelmi szakemberek az E.ON munkatársainak segítségével úgynevezett fészekkönnyítést végeznek, hogy…

Tovább olvasom

Megérkezett Kele, az év első gólyája

Megérkezett az év és az ország első gólyája január 24-én. Hétfőn hajnalban landolt a Somogy megyei Vörs településének egyik villanypóznáján lévő fészkében Kele, az ország első gólyája. Korábban apja, Charlie érkezett vissza legkorábban az országba, 1997-től 2011-ig, 14 éven keresztül. A Tüskevár ABC melletti fészekbe 2020-tól Kele, Charlie egyik fiókája, ismét a tavasz első hírnökeként vette birtokba a családi fészket – áll a község közleményében. A gólyát és az ABC-t is Fekete István író emlékére nevezték el. Az író közvetlenül a fészek mellett, a vörsi templomba járt az úrnapi misére, ráadásul a település címerében…

Tovább olvasom