Ellenzi az újabb vitát a magyar jogállamiságról a kormány

Az úgynevezett hetes cikkely szerinti eljárás keretében újabb meghallgatás lesz, amelyen a kormány részéről várhatóan Varga Judit igazságügyi miniszter vesz részt – írja a Népszava. A lap információi szerint az Orbán-kormány ellenzi, hogy vitát nyissanak a legújabb parlamenti állásfoglalás megállapításairól a miniszteri tanácsban. Mint írják, a magyar érvelés szerint csak az kerülhet napirendre, ami a hetes cikkely szerinti eljárást kezdeményező eredeti EP-jelentésben szerepelt. A várható vitának nincs meghatározott témája, így szóba kerülhetnek mindazok a problémák, amikről Judith Sargentini írt a 2018-as folyamatot elindító jelentésében. Ilyen lehet például a korrupció, a diszkrimináció,…

Tovább olvasom

Varga Judittal tárgyalt az uniós biztos és most sem lát semmilyen pozitív fejleményt jogállamiságunkban

Sajnos tapasztalatból azt mondhatjuk, jó eséllyel igaza van a biztos úrnak, ami a magyarországi, rendkívül szegényes jogállamisági maradékot illeti. „Sajnos nem tudok pozitívabb fejleményekről beszámolni a magyar jogállamisággal kapcsolatban, de hangsúlyozhatom, hogy a bizottság kész együttműködni a magyar hatóságokkal a felvetett kérdések megoldása érdekében” – mondta Didier Reynders igazságügyekért felelős uniós biztos az uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek hétfői tanácskozását lezáró sajtótájékoztatón. A 7-es cikk szerinti eljárás részeként a miniszterek megvitatták a magyar alkotmányos és választási rendszer működésével, a bírósági rendszer függetlenségével kapcsolatos kérdéseket. Didier Reynders azt mondta, megtárgyalták Magyarország alkotmányos és…

Tovább olvasom

Elindították a jogállamisági eljárást Magyarország ellen

A mechanizmus 5-9 hónapot vehet igénybe, azaz akár már idén is uniós forrásoktól eshetünk el. Megindította Magyarországgal szemben a jogállamisági mechanizmust az Európai Bizottság – tudósított a HVG.hu. Bár korábban lehetett arról hallani, hogy Lengyelország is érintett lesz, a brüsszeli testület ezt nem tartotta indokoltnak. A hírt hivatalosan Margaritisz Szhínasz alelnök jelentette be, miután az Európai Bizottság biztosi kollégiuma, vagyis valamennyi biztos elfogadta a javaslatot. A mechanizmus az uniós pénzek védelmét szolgálja, egy újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen szerdán délelőtt a következő problémás területeket nevezték meg: a közbeszerzések, az európai költségvetések végrehajtása, az…

Tovább olvasom