Úgy gondolta, nehogy már több órát várjon egy buszjáratra, inkább elköt egyet. Sikerült is neki, ám egy szabadnapos rendőr felismerte a volán mögött ülő férfit, mert már intézkedett vele szemben korábban.
Tovább olvasomCímke: alföld
Aszálytól szenvednek a gazdák
Áprilisban a Tiszántúlon 20-30 milliméterrel kevesebb csapadék esett a sokéves átlagnál.
Tovább olvasomEgyre nagyobb területet borít víz a vetésekben
Az elmúlt napokban hullott csapadékot a talaj már nem tudja befogadni, így több folyón is komoly árhullám indult el és az Alföldön egyre nagyobb területeken jelenik meg a belvíz a földeken – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön közölt agrometeorológiai elemzésében. A honlapjukon megjelent összefoglaló szerint a múlt héten ismét sok, helyenként 50-70 milliméter eső hullott, a hetek óta tartó csapadékos idő miatt a középső országrészben többfelé az ilyenkor szokásosnak a háromszorosa esett az elmúlt 30 nap során. A sok eső hatására árhullámok indultak el elsősorban az északi országrész folyóin.…
Tovább olvasomAz OMSZ kimondta, tavaly történelmi aszály sújtotta hazánkat, az Alföld különösen sokat szenvedett
Mindenki a saját bőrén tapasztalhatta, hogy több, igen hosszú csapadékmentes időszakot is át kellett élnünk, amiből természetesen a hőhullámokkal kiegészülve a nyári volt a leglátványosabb és legészrevehetőbb. A mezőgazdaság és a természet is hatalmas károkat szenvedett, különösen Szolnokon és környékén, az Alföldet sújtotta leginkább az aszály. Sajnos, a jelek szerint a tendencia folyamatosan romló képet mutat, éppen ezért becsüljünk meg minden csapadékos időszakot, mint amilyet például ez a január is hoz eddig. Tavaly történelmi aszály volt: az őszi és a nyári növények terméshozamai egyaránt elmaradtak a korábbi évek átlagaitól, de…
Tovább olvasomA fővárosból egy tiszazugi tanyára költözött a fiatal házaspár
Fülöp Zita Budapest kertvárosi részén nőtt fel, de mindig érdekelte a természet. Nem véletlen, hogy a továbbtanulást is ebben az irányban képzelte el, Gödöllőn végzett a vadgazda mérnök szakon, ahol jobban belemélyedhetett az ökológiába, vadbiológiába, vadgazdálkodásba. Nem emlékszem, melyik volt előbb, a fotózás vagy a természetszeretet. Ez nálam ugyanolyan kérdés, mint a tyúk és a tojás dilemmája. Az biztos, hogy kicsi gyerekként, amint el tudtam sütni a fényképezőgépet, elkértem szüleimtől, s onnantól én voltam a család fotósa. Persze nem őket fotóztam, hanem a természetet – mesélte Zita a Sokszínű Vidéknek. A…
Tovább olvasomA rendkívüli aszály éve volt 2022
A mögöttünk hagyott esztendő minden bizonnyal a rendkívüli aszály éveként vonul be emlékezetünkbe. Az Alföld középső részén, a KÖTIVIZIG 7180 négyzetkilométeres működési területén – az igazgatóság 11 kiemelt mérőállomásának adatai alapján – 2022-ben csupán 393,5 milliméter csapadék hullott, ami 132,1 mm-rel kevesebb a sokéves átlagnál (525,6 mm). A tavalyihoz hasonlóan alacsony volt az éves csapadékmennyiség 2021-ben is, akkor területi átlagban 416,1 mm-t rögzítettek a mérőberendezések. Két egymást követő csapadékhiányos esztendőre legutóbb egy évtizede volt példa térségünkben: 2011-ben területi átlagban 382,9 mm, 2012-ben pedig 400,1 mm hullott. A különbség első pillantásra…
Tovább olvasomMég mindig pusztít az alföldi erdőtűz, három napja nem sikerül eloltani
Borítékolható volt, hogy a hatalmas szárazság miatt csak idő kérdése, mikor lobban fel egy komolyabb tűz. Az Alföldön szerda óta küzdenek a lángokkal a tűzoltók. Még tartanak az oltási munkálatok az Izsák és Soltszentimre közötti területen szerda este keletkezett erdőtűznél. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pénteki közleménye szerint mintegy ötven-nyolcvan hektáron égett részben az aljnövényzet, részben a fák koronája. A tüzet csütörtök estére sikerült körülhatárolni, de a terület vízhiányos és nehezen járható, csaknem harmincöt gócpontban van izzás, ezért elhúzódó tűzoltási munkálatokra lehet számítani. A tűzesethez tizennyolc településről harminchét járművel százkét…
Tovább olvasomTöbb mint 400 milliárd forintnyi kárt okozott az alföldi aszály
Brutális szárazság tombol az Alföldön, emiatt több száz hektárnyi búza és kukorica ment tönkre. Mintegy 300 ezer hektárnyi kukorica és 200 ezer hektárnyi napraforgó ment tönkre a súlyos aszály miatt, írja a Portfolio. Csak ennél a két növénynél legalább 400 milliárd forint a kiesés így a gazdáknál. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke beszélt arról a lapnak, hogy tragikusan gyenge az idei kalászos termés Magyarországon. Hozzátette azonban: míg a Dunántúlon közepes és jó termésű vidékek váltogatják egymást, az Alföldön pusztító aszály tombol. A kieső termés miatt kevesebb jut majd…
Tovább olvasom