Sem a vármegyei önkormányzat, sem a vármegyei kormányhivatal nem emlékezett meg egy kiemelten fontos gazdasági eseményről, amit csütörtökön rendeztek meg a szolnoki vármegyeházán. E két szerv sem a közösségi oldalán, sem a honlapján nem szerepelteti a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara által összeállított Top 50 kiadvány bemutatását (péntek 10 óra előtti állapot szerint). Pedig az eseményen jelen volt mind Hubai Imre vármegyei közgyűlési elnök, mind Berkó Attila vármegyei főispán, sőt, beszédet is mondtak. Úgy tűnik, nem tartották érdemesnek megemlíteni ezt a fontos eseményt. Nem így tett azonban Szalay Ferenc szolnoki polgármester…
Tovább olvasomCímke: gazdaság
Így változnak a vásárlási szokások az infláció hatására
A Mastercard Economics Institute közzétette a jövő évre vonatkozó éves előrejelzését, amelyből kiderül, hogy milyen új trendek és változások várhatók a fogyasztói vásárlási szokásokban. A kutatás főbb eredményei: Az évek óta tartó ingatlanpiaci fellendülés után a magasabb kamatlábak várhatóan erős hatással lesznek a megélhetési költségekre, és emiatt a fogyasztók költési szokásai is nagymértékben megváltoznak majd. A fejlett országokban előre láthatóan a lakhatásra fordított kiadások reálbérhez viszonyított mértéke közel 4,5% százalékkal fog csökkeni. A kiskereskedelem és az élelmiszerárak is meg fogják érezni a gazdaságot érő sokkhatásokat. Ahhoz azonban, hogy a fogyasztók lépést tudjanak…
Tovább olvasomEgy felmérés szerint a hazai vendéglátóhelyek több mint fele bezárhat jövőre
A spórolási szokásokról készített felmérést a Groupama. Az eredmény szerint a magyarok 70 százaléka élelmiszereken és az otthoni energiafogyasztáson, 55 százaléka a szórakozáson spórol, 60 százalék pedig nem jár már étterembe – derül ki az ATV híradóból. Bizonyos vendéglátóhelyek már érzékelik is az egyelőre 10-20 százalékos forgalomcsökkenést, de ez néhány hónap múlva még nagyobb problémát jelenthet majd a cégeknek – mondta Kovács László a, Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. A műsorban szó esett arról is, hogy jelentős visszaesést tapasztal az iparcikkek vásárlásában az Országos Kereskedelmi Szövetség Főtitkára, az ingatlan.com gazdasági szakértője szerint pedig…
Tovább olvasomÓriásit emelkedik a nem ársapkás benzin ára szerdán
Bruttó 18 forinttal emelkedik a benzin literre mért beszerzési ára szerdán, ami meg fog jelenni a kutak áraiban is – ha a nem hatósági áras üzemanyagról van szó. A gázolajnál is nagy változás jön a beszerzési árban, de ott csökkenés következik: bruttó 10 forinttal lesz olcsóbb litere. A hét közepén így a hazai üzemanyagárak – a 480 forintos hatósági árak mellett – az alábbiak szerint alakulnak: 95-ös benzin: 697 forint/liter gázolaj: 786 forint/liter. via holtankoljak.hu
Tovább olvasomMinden ötödik magyar dolgozó minimálbéren él
A garantált bérminimumot a második negyedévben 568 ezer teljes munkaidős dolgozó kereste meg. Nagyjából 570 ezer dolgozó keresi havonta legfeljebb a garantált bérminimumot, vagyis bruttó 260 ezer forintot. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkaidős foglalkoztatottak közel húsz százaléka ezt az összeget keresi – írja a Pénzcentrum a KSH adatai alapján. A KSH második negyedéves béradatokról szóló elemzéséből kiderült, hogy a keresetek nőttek – bár nem olyan mértékben, mint az infláció. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete elérte az 502 300 forintot, ez pedig nominálisan 15,2 százalékos növekedést jelent az…
Tovább olvasomRaskó György: Az aszály mellett a kormány is felelős az elszabadult élelmiszerárakért
Az orosz-ukrán háború miatti uniós szankciókat és az aszályt okolta Orbán Viktor a magas magyar élelmiszerárakért, amikor pénteken interjút adott a Kossuth rádiónak. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a júniusi, energetikai szankciók miatt kellett bevezetni az árstopokat. A valóság ezzel szemben az, hogy ezeket a kormány már a háború februári kitörése előtt bejelentette – írta a HVG. Raskó György agrárközgazdász szerint a kormány is felelős azért, hogy Magyarországon az uniós átlagnál jobban drágultak az élelmiszerek. A szakértő az RTL Híradónak azt mondta: a választások előtt mintegy kétezer milliárd forint értékben áramlott ki pénz,…
Tovább olvasomGát a gigamutyiknak, vagy újabb kiskapu? Ősszel megváltozik a törvénykezés a kiemelt beruházásokról
Napirend előtti felszólalásában az LMP-s Keresztes László Lóránt arról beszélt, hogy a magyar tavak veszélynek vannak kitéve. Ennek egyik forrása az éghajlatváltozás és a csapadék csökkenése, de „a mohó és gátlástalan gazdasági szereplők” is veszélyt jelentenek a tavakra. A törvény felett állnak azok a beruházások, amiket nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek nyilvánít a kormány, és ezért semmifajta törvényi kontrolljuk nincs az LMP képviselője szerint – derül ki a Telex tudósításából. Konkrét példaként a Club Aliga beruházást említette, amely az önkormányzattal kötött korábbi megállapodás ellenére mindenfajta közfunkciót kizár, és nem lesz lehetőség parti sétány,…
Tovább olvasomŐsztől életbe léphetnek a kata-szigorítások
Benyújtotta a kormány az új kata-törvényt, mely a nyár végével lép hatályba – közölte a Pénzügyminisztérium. Ezt követően 18 millió forintra emelik a bevételi értékhatárt, de csak azok választhatják majd az adózási formát, akik a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók. Az új katásoknak így csak magánszemélyektől származhat bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők, akiknél a kizárólag lakossági értékesítés a szolgáltatás jellegéből fakadóan a gyakorlatban megvalósíthatatlan lenne. Mindez azt is jelenti, hogy a Bt.-k is kikerülnek a katások köréből. Fontos változás az is, hogy az adó…
Tovább olvasomIsmét a gazdagok kiváltsága lehet a jégkrém
A Magyar Édességgyártók Szövetsége kerekasztal-beszélgetést tartott, ahonnan a HVG is tudósított. A portál beszámolója szerint a jégkrémmel van a legnagyobb probléma, ugyanis szinte minden alapanyag ára minimum a duplájára emelkedett. A magyarországi jégkrémgyártók már tavaly év közben szembesültek a drasztikus áremelkedésekkel, az alapanyaghiánnyal és az energiaárak emelkedésével – mondta el Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke a szervezet kerekasztal-beszélgetésén. A cukor euróalapú ára az idei első negyedévben 26 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbinál, a búza esetében a drágulás 65 százalék, a pálmaolaj 79, a napraforgóolaj 136, a vaj 60,…
Tovább olvasomA boltok vasárnap déli zárását javasolta az egyik kereskedelmi szakszervezet
Vasárnap 12 órai boltzárást javasol a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete – számolt be a 24.hu. A KASZ elsősorban a munkaerőhiányon szeretne enyhíteni, mivel a munkáltatók nem tudnak tartósan létszámot növelni, és emiatt alternatív megoldásokra van szükség. Szerintük a nyitvatartási órák csökkentése lehetővé tenné, hogy a forgalmasabb időszakokra magasabb létszám jusson, mindeközben pedig javuljon a szolgáltatás minősége és csökkenjen a dolgozók terhelése is. Hozzáteszik: a vasárnap déli bezárás a munka és a magánélet egyensúlyán is javítana. Először a munkáltatók érdekképviseleti szervezeteivel tárgyalnának a lépésről, később pedig teljes ágazatra kiterjedő szabályozást szeretnének. A 24.hu…
Tovább olvasom