Ismét bebizonyosodott: a normális csapvíz egészségesebb, mint a palackozott

Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a palackozott víz ivásával jobban támogatjuk szervezetünket, mint a csapvíz fogyasztásával. Természetesen nem az ihatatlan minőségű csapvizekre gondolunk. Már olvashattuk azokat a számításokat is, miszerint a palackozott víz kétharmada újracsomagolt csapvíz.

Tovább olvasom

Meggondolta magát a kormány, mégsem tiltják be az eldobható műanyag poharakat

Az eddigi tervek szerint 2023. január elsejétől tilos lett volna a műanyag italtartó poharak használata, ám egy veszélyhelyzeti rendelet útján módosítja ezt a szabályt a kormány – írja a Portfolio. A lap szerint nem 2023 januárjától, hanem csak 2024 július elsejétől lesz tilos a műanyag iltartartó poharak használata vagy annak forgalmazása. A Portfolio emlékeztet arra, hogy az eredeti 2021-ben megjelent rendelet mondta ki azt is, hogy az italtartó pohár olyan műanyagból készült egyszer használatos pohár, amely a fogyasztás helyén történő megtöltésre szolgál, ideértve a természetes személy személyes szükségletének kielégítésére szolgáló műanyag poharat…

Tovább olvasom

Két év múlva érkezhet a kötelező érvényű nemzetközi szabályozás a műanyagszennyezés ellen

160 ország mintegy kétezer fős delegációja vett részt az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) keretein belül létrejött Kormányközi Tárgyaló Bizottság (INC) öt üléssorozatának első fordulóján pénteken, ahol célul tűzték ki, hogy két év múlva kötelező szabályozás léphessen életbe a műanyagszennyezés ellen – írja a 444.hu. A tagországok egyetértettek abban is, hogy minél hamarabb véget kell vetni a műanyagszennyezésnek, abban azonban megoszlott a véleményük, hogy az ezt lehetővé tevő intézkedések globálisak és kötelezőek legyenek, avagy önkéntes alapúak és a tagországok által szabályozottak. António Guterres ENSZ-főtitkár az esemény kapcsán Twitteren úgy nyilatkozott: a műanyag…

Tovább olvasom

Megkezdődnek a tárgyalások a globális műanyagegyezményről

Az ENSZ környezetvédelmi találkozóján 173 ország képviselői döntöttek arról, hogy közös erőfeszítéseket tesznek a bolygónkat elárasztó műanyagszennyezés megállítására – írja a Greenpeace közleményében. Nairobiban kimondták, hogy globális tárgyalások kezdődnek egy kötelező érvényű – azaz nem csak ajánlásokat tartalmazó – műanyagegyezményről. Az országok közötti megállapodás olyan nagyságrendű lehet majd, mint a klíma védelméről szóló párizsi egyezmény. Ha megszületik ez a megállapodás, akkor annak értelmében, a műanyagok teljes életciklusán keresztül vissza kell fogni a szennyezést, kezdve az alapanyagként használt olaj- és gáz kitermeléstől a műanyag legyártásán, majd felhasználásán át a hulladékkezelésig. A konkrét részletek…

Tovább olvasom

A mérések szerint egyre több a mikroműanyag a Tiszában

A Szegedi Tudományegyetem harmadik éve folyó kutatásai szerint növekszik a mikroműanyagok mennyisége a Tiszában, a szennyezés elsősorban kommunális eredetű – közölte a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-vel. A közlemény szerint a 0,05 és 5 milliméter közötti méretű mikroműanyagok egy része kozmetikai szerekből származik, legtöbbjük azonban nagyobb darabok lemorzsolódásával jön létre fizikai hatás következtében. Ilyen hatás például a mosás is, amely során a műszálas ruhákból egy-egy alkalommal akár 70 ezer apró szemcse is bekerülhet a szennyvízbe, majd onnan a folyókba. A SZTE kutatói harmadik éve vizsgálják – egy a Nemzeti…

Tovább olvasom

Így iktathatjuk ki az életünkből az egyszer használatos műanyagokat

Az egyszer használatos műanyagokból és csomagolóanyagokból keletkező hulladék egyre nagyobb problémát okoz. Egy, az ENSZ megbízásából készült, friss tanulmány szerint jelenleg az óceánokban található műanyag mennyisége 75 és 199 millió tonna közé tehető, és ez rendkívül komoly hatással van a vizek élővilágára – írja a dontwasteit.hu. 2016-os adatok alapján évente 9-14 millió tonnányi műanyaghulladék kerül bolygónk vizeibe, és ha semmin nem változtatunk, akkor a becslések szerint ez a mennyiség 2040-re a triplájára nőhet, 23 és 37 tonna közé. Vannak lépések a műanyaghulladék visszaszorítására, például idén júliustól számos egyszer használatos műanyagtermékeket betiltottak…

Tovább olvasom