A magyarokat nem aggasztja a klímaváltozás

Bevonult a hétköznapok szókincsébe a „fenntarthatóság” kifejezés. Egy 34 országra kiterjedő kutatás szerint az embereket aggasztó problémák között a leggyakrabban elhangzó fogalmak – így a „környezetvédelem”, a „hulladék”, az „éghajlatváltozás”, valamint a „megfizethető és tiszta energia” – mind szorosan kapcsolódnak a fenntarthatóság ügyéhez.  „Mi aggasztja a világot?” címmel az Ipsos piackutató cég 34 országban készített felmérést. A kutatásból világosan kiderült, hogy az emberek leginkább az őket nap mint nap érintő közvetlen aggodalmakra összpontosítanak. Világszerte átlagosan a „megfizethető és tiszta energia” biztosítása az első számú kérdés (26 százalék). A hangsúly ezután…

Tovább olvasom

Meggondolta magát a kormány, mégsem tiltják be az eldobható műanyag poharakat

Az eddigi tervek szerint 2023. január elsejétől tilos lett volna a műanyag italtartó poharak használata, ám egy veszélyhelyzeti rendelet útján módosítja ezt a szabályt a kormány – írja a Portfolio. A lap szerint nem 2023 januárjától, hanem csak 2024 július elsejétől lesz tilos a műanyag iltartartó poharak használata vagy annak forgalmazása. A Portfolio emlékeztet arra, hogy az eredeti 2021-ben megjelent rendelet mondta ki azt is, hogy az italtartó pohár olyan műanyagból készült egyszer használatos pohár, amely a fogyasztás helyén történő megtöltésre szolgál, ideértve a természetes személy személyes szükségletének kielégítésére szolgáló műanyag poharat…

Tovább olvasom

Botrány Egerben: a Tarna vizét kiszivattyúzó borászatot hiába tiltották ki a városból, mégis ott lesz egy fontos eseményen – a polgármester is megszólalt

Augusztusban példaértékű döntést hozott Eger képviselőtestülete, amikor kitiltott egy pincészetet a városból, mivel eltorlaszolták a Tarna medrét és kiszivattyúzták a vizét. Korábban a folyó hazánk egyik legnagyobb mellékfolyója volt, manapság viszont a kiszáradás veszélye fenyegeti, így az ehhez hasonló gazdasági érdekű, ám felettébb környezetkárosító manőverek miatt vészhelyzet állhat elő az érintett terület élővilágában. A Blikk.hu tudomására jutott, hogy a Heves megye székhelyéről kitiltott borászat mindezek ellenére részt vesz az idei Egri Borszalon rendezvényén, amelyre a városban kerül sor december 29-én, csütörtök délután 18.00 órától. Az esettel kapcsolatban felkeresték Eger polgármesterét, Mirkóczky Ádámot, aki…

Tovább olvasom

Kérdőívet indított az Ökopolisz Alapítvány a magyar erdők megvédéséről

Magyarországon egy augusztusi kormányrendelet óta erdeink veszélybe kerültek, pedig nem csupán Magyarország utolsó természetes növénytakarójaként tekinthetünk rájuk, hanem abból a szempontból is létfontosságúak, mert biztosítják a biológiai sokszínűséget, oxigént termelnek és tompítják a környezetszennyezés káros hatásait is. – írja közleményében az alapítvány. Az erdők megvédését közös ügynek tekintik, amelyért csak összefogva tehetünk igazán sokat. Éppen ezért elindítottak egy kérdőívet is, amelyben arra kíváncsiak, hogy az emberek hogyan, milyen megoldásokkal védenék az ország természetes növénytakaróját. A kérdőívet itt tölthetik ki.

Tovább olvasom

Környezetünk egyre nagyobb bajban van – Zöld Estek Szolnokon

Környezetünk egyre nagyobb bajban van. Fontos, hogy mi is tegyünk a környezeti változások erősödő hatásai ellen. Számos olyan tevékenység létezik, melyeket a kisvárosban, kertes házban lakók sikeresen alkalmazhatnak, szól az Alba Natura Civil Alapítvány felhívása. Szolnoki Zöld Estek címmel egy olyan előadássorozat veszi kezdetét, ahol a környezetért tenni akarók megismerhetik azokat a módszereket, amelyek alkalmazásával egyénként is tehetnek a klímaváltozás hatásai ellen, segíthetik a környezet megóvását és jobbá tételét. A tervek szerint egy-egy előadáson olyan hasznos módszereket ismerhetnek majd meg az érdeklődők, melyekből az is kiderül, hogyan lehet az esővizet…

Tovább olvasom

A Greenpeace szerint a kormány kiárusítja a védett természeti területeket

A Greenpeace Magyarország szerint gyakorlatilag védett természeti területek válhatnak értékesíthetővé, ha elfogadják azt a törvényjavaslatot, amit Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtott be az Országgyűlésnek pár napja. Ha tehát valakinek egy szép nemzetipark-darabkára, vagy mondjuk a közeli tájvédelmi körzet egy szeletére fájna a foga, akár meg is vásárolhatja azt magának. Ez a felbecsülhetetlen értékű természeti kincseink gátlástalan kiárusítása – írta a környezetvédelmi szervezet, amely a törvényjavaslat azonnali visszavonását követeli. A Greenpeace Magyarország szerint a törvényjavaslat révén lehetővé válik a természetvédelmi területek magánkézbe adása. Mint írták, “a törvényjavaslatban ugyan az áll, hogy ez csak a természetvédelmi kezelésért…

Tovább olvasom

Gorillákat menthet a használt mobil – a megyei kormányhivatal is csatlakozott

A Jane Goodall Intézet néhány éve közös kampányt indított az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület segítségével, ami a magyar háztartásokban feleslegessé vált mobiltelefonokat célozza meg.  A kampány célja, hogy minél több használt készüléket vegyenek át adományként, elősegítve a körforgásos gazdaságot, és támogatva ezzel is a kongói gorillák élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét. Idén első alkalommal csatlakozott a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal is a környezetvédelmi programhoz. Arra kérik kollégáikat, hogy keressék elő a fiókok, szekrények mélyéről a használaton kívüli mobiltelefonokat, és kérjék el az ismerősöktől, barátoktól is, majd vigyék…

Tovább olvasom

Szükséges rossznak látják az autósok a CO2-kibocsátást, viszont sokan tennének a környezetért

Minden harmadik magyar autós legalább alkalmanként rosszul érzi magát gépjárműve környezetterhelésétől, a többség viszont szükséges rossznak tartja – derül ki a Cristo autós alkalmazás friss reprezentatív felméréséről íródott közleményből. Akiket rossz érzés terhel, azok egyéb környezetvédelmi tevékenységekkel tennének ez ellen az életük más területén. Az autós alkalmazás idén szeptembertől a MyForest – Közösségi Erdőkért Alapítvánnyal karöltve ad egy megoldást azoknak, akik semlegesítenék saját autójuk CO2-kibocsátását. A mostani gazdasági helyzetben könnyen felülírhatja a várható fogyasztás az árcímkét, ha egy vásárlási döntésről van szó, ám egy új autó vásárlásánál 70%-ban még mindig…

Tovább olvasom

Több mint 15 tonna hulladékot gyűjtöttek az idei PET Kupa résztvevői

2880 zsák szemetet szedtek össze a versenyzők a X. Jubileumi Felső-Tiszai PET Kupán, ami új rekord – írja közleményében a versenyt szervező Természetfilm.hu Egyesület. A tíz napos esemény első két napján pillepalackokból építenek hajót a csapatok. A hulladék felhasználásával készített vízijárművekkel gyűjtik össze azután a folyóban talált szemetet. Az idei versenyen 12 csapat 86 folyamkilométeren gyűjtötte a hulladékot. Az építés után kezdődő versenyen az nyer, aki a legtöbb hulladékot gyűjti össze a Tiszából és árteréből. Végül szelektálni is kell a szemetet, mivel az így csoportosított hulladék 60%-a újrahasznosítható. A PET Kupa önkéntesekből, céges csapatokból, civil…

Tovább olvasom

Az energiaválság óriási lórúgás a környezetvédelemnek, sorra nyitják újra a szennyező hőerőműveket

Az energiaválság miatt Magyarországon is fokozzák a lignit kitermelését, ami még a barna- és feketekőszénnél is sokkal szennyezőbb. De Németországban sem sokkal jobb a helyzet, újra kell indítani a fosszilis erőművek sorát. A Covid-járvány miatt megnövekedett hulladékok után egy újabb óriási csapás a környezetre. Az erőművek újraindítása csak átmeneti időszakra szól, hogy így biztosítsuk az energiaforrásokat a tél végéig, s mindent megteszünk annak érdekében, hogy szembeszálljunk a klímaválsággal – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár szombaton közzétett videóüzenetében. A kancellár sajnálja, hogy az energiapiaci válság miatt tizenhat, már korábban leállított…

Tovább olvasom