Olcsóbbak a magyar termékek Romániában, egyre többen járnak a határ túloldalára vásárolni

Az élelmiszereket sújtó, Európában a legmagasabbnak számító 27 százalékos ÁFA, és a multikra kirótt különadók oda vezettek, hogy az utóbbi hónapokban abszurd dolgokat vehettek észre az élelmes magyar fogyasztók: a legtöbb Magyarországon gyártott termék a határ túlsó oldalán, Romániában olcsóbban szerezhető be, mint idehaza. Nem is kicsivel, a különbség gyakran eléri a 30-40 százalékot is.

Tovább olvasom

A cianidszennyezésre emlékezett Szolnok

2000. január 30-án késő este a Nagybánya melletti Zazár település közelében átszakadt egy cianid- és nehézfémtartalmú szennyvízzel teli zagytározó gátja. A 25 méteren átszakadt gáton keresztül 100–120 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult ki előbb a földekre, onnan a Zazar és a Lápos folyóba, majd a Szamosba, a Tisza mellékfolyójába került, innen pedig a Tiszába. A szennyezés több ország területét érintő környezeti katasztrófa volt. A halálosan mérgező hatású anyag koncentrációja 180-szorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett az élővilágban. A legsúlyosabb károk a Tisza élővilágában keletkeztek,…

Tovább olvasom

Egy egész birkanyáj masírozott az autópályán – videó

Összesen 2000 euró bírságot kellett fizetnie három román pásztornak, akik Konstanca megyében felhajtották a rájuk bízott juhnyájat a Cernavoda-i Duna-hídra a Bukarest-Konstanca autópályán. A kiérkező rendőrök azt próbálták elérni, hogy a juhok egy sávba vonuljanak, így a másikba ha lassan is, de haladhasson az autóforgalom. Az esetről videó is készült: Nem ez al eslő hasonló eset, két évvel ezelőtt szamarak és juhok százai akadályozták a forgalmat a romániai A2-es autópályán, mivel egy pásztor az autópálya Duna-hídján terelte át nyáját. Akkor az 50 éves Konstanca megyei férfit az állatok autópályára tereléséért…

Tovább olvasom

Ez aztán a siker: kijárnak a magyarok Romániába az innen odaimportált magyar lisztért

Igen, azért, mert ott lehet kapni, itthon pedig nem. A magyar cégek nem szállítanak eleget a magyar boltokba, mert itt csak lenyomott áron, veszteséggel tudják eladni. Tíz kilométerrel odébb, Romániában pedig korlátozás nélkül, teljesen biztosan megkaphatjuk a Magyarországról importált lisztet és cukrot. Téboly. Nem csak vásárolni, de dolgozni is egyre több magyar jár át Romániába Magyarországról – derül ki az RTL Híradó riportjából. A kacifántos helyzetről a román Pro tévé készített összeállítást, melyben egy boltos arról beszélt, azt a lisztet adják el a magyaroknak, amit Magyarországról importálnak. Egyre több magyar dolgozni is átjár, például…

Tovább olvasom

Romániában szemétgyűjtő gátakat szerelnek fel a határ menti folyókon

Szemétgyűjtő gátakat szerelnek fel több romániai folyón a román-magyar határ mentén, hogy megakadályozzák az úszó hulladék átjutását Magyarországra. A hidrotechnikai berendezéseket Bihar megye határ menti térségében szerelik fel a Berettyó, a Sebes-Körös és a Fekete-Körös egy-egy szakaszán – mondta el szerdán az Agerpresnek Pásztor Sándor, a megye vízügyi igazgatóságának vezetője.Az igazgató szerint a vízügyi hatóság 650 ezer eurós nemzetközi finanszírozást szerzett e célra, az úszó hulladék összegyűjtésére alkalmas berendezéseket 2024 decemberéig kell felszerelni. Már Nagyvárad fölött is alkalmaznak hasonlót, mely nagy mennyiségű hulladékot gyűjt össze – mondta. Az újabb berendezések…

Tovább olvasom

Romániában rekordösszeget fordítottak tavaly infrastruktúrafejlesztésre

Minden korábbinál nagyobb összeget fordítottak tavaly a közúti és vasúti infrastruktúra, illetve a légi közlekedés és hajózás fejlesztésére, bővítésére Romániában – tájékoztatott vasárnapi közleményében a szállításügyi minisztérium. A bukaresti tárca közlése szerint a 2022-es év kiemelten eredményes volt a közlekedés és infrastruktúra fejlesztése terén, számos kitűzött célt sikerült megvalósítani, beruházást finanszírozni európai uniós forrásokból. Mint írták, az elmúlt évben 2,27 milliárd eurót költöttek infrastruktúrafejlesztésre, ez az összeg egy évvel korábban 1,41 milliárd euró volt, az előző két évben pedig még kevesebb, írta az MTI. A legnagyobb növekedést a közúti infrastruktúra…

Tovább olvasom

Nem semmi: 235 km/órával száguldott az érsek, amikor a rendőrök lemeszelték

A sofőr szerint oda akart érni egy misére és nem is figyelte a kilométerórát. Lehet, hogy most egy ideig most szemből nem is fogja. Egy sajtótájékoztatón kérdezték meg Teodosie konstancai érsektől, hogy miért száguldott a nyáron jóval a megengedett sebességhatár fölött a sofőrje a Bukarest-Konstanca autópályán. Az ortodox főpap kocsiját azért intették le a rendőrök, mert 235 kilométer/órával hajtott, írja a G4Media. „Nem tudom, nem nézem a sebességmérőt. Azt sem tudom, hogy így volt-e. El kellett érnem egy misére. Azt mondtam neki: tartsd a tempót, hogy elérjünk a misére” – válaszolta.…

Tovább olvasom

Románia is megelőzött, hazánké az EU második legalacsonyabb átlagbére

Euróban számolva a magyarországi munkavállalók az EU-s átlag kevesebb, mint 40%-át keresik. Megalázó adat és tökéletesen mutatja, mennyire rosszul fizetettek vagyunk. Igaz, Parragh László nemrég elismerte, hogy éppen ez a cél, a magyar átlagbéreket alacsonyan tartani. A nagy “háborús és szankciós” válság közepette észrevehettük, hogy már csak Bulgária van mögöttünk, ami az EU-s átlagfizetéseket illeti. A hanyatló nyugathoz pedig ne is próbáljuk magunkat hasonlítani. Az árszínvonal ugyan közelít, csak a bérek nem, azok távolodnak. A részletekre Hadházy Ákos hívta fel a figyelmet a Facebookon: “A propaganda mást mond, de a…

Tovább olvasom

Rezsisegélyt ad jövőre a rászorulóknak … Románia

A megemelkedett rezsiköltségek kifizetésére kapják a segélyt a románok, 4 milliárd lejt különítettek el a lakosság megsegítésére. Magyarország, esetleg? Romániában az energiaszámlák kifizetésére 1400 lejes (118 ezer forint) adómentes segélyt kapnak jövőre a rászorulók – az erről szóló sürgősségi rendeletet csütörtöki ülésén fogadta el a bukaresti kormány. A 4 milliárd lejes keretösszegű támogatást a 2014-2020-as többéves költségvetési ciklusban Romániának elkülönített európai uniós forrásokból fedezik, abból a pénzből, amely a regionális, illetve a humántőke operatív programban maradt felhasználatlanul. A két 700 lejes részletben – a jövő év első, illetve második felében…

Tovább olvasom