2004-ben váltunk az Európai Unió friss tagjává, óriási lehetőségek tárultak ki előttünk, ám az elmúlt másfél évtizedben nagyon félresiklott a jobbnak induló viszony az EU és Magyarország, leginkább az Orbán-kormányok között. Előnyök és hátrányok, milyen út vezetett a helyzet elmérgesedéséhez?
Tovább olvasomCímke: uniós pénzek
Megint egy hungarikum: víz nélküli csónakázótó a Nyírségben
Természetesen ez is EU-s pénzből született meg. De ha lehet fák nélküli lombkoronasétány, ez már igazán semmiség. A Nyírségben is sikerült egy igazi látványosságot összehozni uniós pénzből, kár, hogy negatív értelemben.
Tovább olvasomKis cigánytelepről a nagy cigánytelepre – felzárkóztatás Magyarországon
Több mint 1,7 milliárd forintnyi uniós támogatást vont vissza az Európai Bizottság, mert a nyíregyházi önkormányzat szociális városrehabilitációs projektje úgy számolta volna fel a szegregációt, hogy egyik telepről a másikra költöztette az ott élőket.
Tovább olvasomElengedi az “LMBTQ-mentességet” egy kisváros az uniós pénzekért cserébe
Tanulságos történet, ahogy szokták mondani, volt az a pénz, amiért hirtelen már nem volt olyan fontos a homofóbiát fenntartani. A konkrét sztori Lengyelországból érkezett. Négy évvel ezelőtt több tucat lengyel várossal együtt az ország délkeleti részén lévő negyvenezres Świdnik is „LMBTQ-ideológiától mentesnek” hirdette ki magát, bár hogy ez pontosan mit jelent, az már akkor sem volt teljesen világos. Ám most nem csak visszatáncolnak a furcsa homofób kezdeményezésből, de a város identitását alakító dokumentumba egyenesen bele is írták, hogy mindenféle kirekesztést elleneznek, külön kiemelve a szexuális kisebbségekkel szembeni diszkriminációt, idézi a Notes…
Tovább olvasom“Még meg sem kaptuk az uniós pénzt, de már szemérmetlenül lopnak belőle Mészárosnak”
A Nemzet Gázszerelője annyi milliárdból újíthatná fel az egyik hazai síkvidéki vasútvonalat, amennyiből Nyugat-Európában szuperexpresszek vonalait is felépítik és elképesztő Mészárosék túlárazása. Ha valakinek még nem lenne világos, miért akarják ennyire megszerezni Orbánék a brüsszeli pénzeket. Hát ezek miatt. “Még el sem fogadta az EU a magyar Helyreállítási Tervet, már szemérmetlenül lopnak belőle” címen publikált blogposztot vasárnap Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője. Jávor a Helyreállítási Tervet (HET) lapozgatva bukkant rá, hogy az alapján Mészáros Lőrinc 146,8 milliárd forintból újíthatná fel a Békéscsaba-Lökösháza vasútvonalat, egy síkvidéken áthaladó pályaszakaszt, melyen még jelentősebb…
Tovább olvasomAz OLAF 1,3 millió eurót kér vissza hazánktól egy sosem létező ivóvízprojekttől
Szép lassan, de sorban dőlnek ki a csontvázak a szekrényből. Ügyeskedők ebben az esetben is hatalmas pénzeket akasztottak le, csak éppen a vízminőségen nem javítottak semmit, amire felvették a hatalmas uniós támogatást. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) több olyan szennyvízkezelést és vízügyi infrastruktúrás korszerűsítő uniós projektet vizsgált, amelyeknél a gyanú szerint visszaéltek az uniós forrásokkal. Az OLAF nyomozói több ügyet tártak fel – Magyarország is érintett – , és megállapításuk szerint összesen 19,5 millió eurót csaltak ki az uniós adófizetőktől. A magyar ügyben, városnevet nem említve az írta az…
Tovább olvasomValóban a 3000 milliárdos EU-s támogatás befagyasztását javasolják, a korrupció és a “nem független” bíróságok a fő gond
A javaslatot a civil szervezetek üdvözlik, mivel úgy érzik, így még javítható az elveszett jogállamiság Magyarországon, a pénzek pedig egyelőre nem vesztek el véglegesen, csak Orbánék kaptak egy újabb intőt Európától. A K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság és a Transparency International (TI) Magyarország közös nyilatkozatban reagált az Európai Bizottság döntésére, miután a szervezet szerdán 3000 milliárd forint EU-s forrás felfüggesztését javasolta. Valós és hiteles jogállamisági és korrupcióellenes lépések nélkül nem jut uniós pénzekhez Magyarország a civil szervezetek szerint, jó hír azonban, hogy sem a kohéziós alapból befagyasztott pénzekből, sem pedig helyreállítási alap…
Tovább olvasomOrbánék nem tudták meggyőzni még Európát, valószínűleg a 3000 ezer milliárdos EU-s pénz befagyasztása következik
Az elmúlt hetekben-hónapokban rengeteg látszatintézkedéssel próbálkozott a Fidesz-kormány, hogy bebizonyítsa, nálunk nincs korrupció és nagyon jól küzdünk ellene. Ezek szerint nagyon mérsékelten meggyőzőre sikeredtek az eddigi átalakítások, Európa most sem gondolja úgy, hogy Orbánék Magyarországában ne lenne óriási a korrupció. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter kedden megerősítette, hogy az Európai Bizottság javasolni fogja a 7,5 milliárd euró, vagyis a 3000 milliárd forintnyi uniós támogatás felfüggesztését, miután nem sikerült megfelelni a korrupcióellenes elvárásoknak – írja a napi.hu. Navracsics a Reutersnek beszélt arról, hogy a 2021-2027-es időszak hétéves uniós költségvetésének egy részét ideiglenesen elbukhatja…
Tovább olvasomAz EU elégedetlen a magyar kormány jogállami vállalásainak teljesítésével
Úgy tűnik, hogy az EU is átlát azokon a látszatintézkedéseken, amellyel a korrupció ellen “kíván fellépni” a magyar kormány. Ez egyelőre édeskevés ahhoz, hogy az uniós pénzeket ismét megkaphassuk. A magyar kormány szeptember elején megállapodott az Európai Bizottsággal, hogy teljesít 17 jogállamisági követelményt, hogy ne veszítse el az EU-s támogatások egy igen jelentős részét. A vállalásokra a Bizottság az úgynevezett feltételességi mechanizmuson keresztül tudta rákényszeríteni az Orbán-kormányt. A mechanizmus elindítását az áprilisi magyar parlamenti választás másnapján jelentette be Ursula von der Leyen bizottsági elnök. A mechanizmust akkor lehet elindítani, ha…
Tovább olvasomNavracsics újabb követelésekre számít az Uniótól
A miniszter szerint az eddigi lépések önmagukban nem tudják visszaszorítani a korrupciót, de a vállalásokat teljesítik velük. Még akkor is újabb követelésekkel állhat elő az EU, ha a magyar kormány mindent teljesít, amit eddig vállalt az uniós kifizetésekért – mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az InfoRádiónak. A korábban uniós biztosként is dolgozó politikus a lengyel példát hozta fel: Lengyelország aláírta a helyreállítási alapról szóló egyezséget az Európai Bizottsággal, de pénzt mégsem kapott. Navracsics szerint ennek az oka az Európai Parlament nyomásgyakorlása volt, és hasonlóra számít Magyarország esetén is. Ha a kormány teljesíti a…
Tovább olvasom