Bevonult a hétköznapok szókincsébe a „fenntarthatóság” kifejezés. Egy 34 országra kiterjedő kutatás szerint az embereket aggasztó problémák között a leggyakrabban elhangzó fogalmak – így a „környezetvédelem”, a „hulladék”, az „éghajlatváltozás”, valamint a „megfizethető és tiszta energia” – mind szorosan kapcsolódnak a fenntarthatóság ügyéhez. „Mi aggasztja a világot?” címmel az Ipsos piackutató cég 34 országban készített felmérést. A kutatásból világosan kiderült, hogy az emberek leginkább az őket nap mint nap érintő közvetlen aggodalmakra összpontosítanak. Világszerte átlagosan a „megfizethető és tiszta energia” biztosítása az első számú kérdés (26 százalék). A hangsúly ezután…
Tovább olvasomCímke: klímaváltozás
Teljesen eltűnhet a hideg tél Magyarországról, ha nem cselekszünk
Teleink jelentősen melegednek, ami kedvező a fűtésszámlák tekintetében, ugyanakkor a mezőgazdasági károkozók szempontjából egyáltalán nem. A Másfél fok legfrissebb elemzése szerint Csak a Párizsi Megállapodással összhangban, az azonnali kibocsátás-csökkentési forgatókönyv követésével van esélyünk arra, hogy nagyjából a jelenlegi szinten tartsuk a fagypont alatti napok számát. A pesszimista forgatókönyvet követve (a globális kibocsátások folytatódnak) a jelenlegi csupán harmada-negyede lehet a téli napok átlagos évi száma, míg a tartósan fagyos téli időszakok szinte eltűnhetnek, és a század végére alig lesz olyan év, amikor majd várhatóak. Ez kétségkívül mérsékli az energiafogyasztást, csökkenti a fűtésszámlát, de számos negatív hatással is jár:…
Tovább olvasomKutatás: még ha fel is ismerik a klímaválságot az emberek, akkor sem változtatnak viselkedésükön
Még igazából akkor sem, ha konkrétan átéltek valamilyen természeti katasztrófát. Azok az emberek, akik életük során ki voltak téve szélsőséges időjárási eseménynek, nagyobb valószínűséggel hisznek a klímaváltozásról szóló híreknek, ám az átéltek miatt sem fognak változtatni környezetkárosító magatartásukon. Erre a következtetésre jutott egy nemrég megjelent tanulmányban Tobias Rüttenauer klíma- és környezetszociológus csapata a University College Londonon – írja a Telex. 2009 óta csaknem 40 000 embert kérdeztek meg ismétlődően arról, hogy tudatában vannak-e a klímaválságnak és viselkedésüknek. A vizsgált időszak több mint 10 évet ölelt fel, ami alatt a válaszadók egy része…
Tovább olvasomEgy kutatás szerint büdössé válhat a hó a klímaváltozástól
A globális felmelegedés a hó szagát is befolyásolja – írja a Washington Post több hószagkutató eredményei alapján. A hó illatát nehéz meghatározni, alapvetően a tél illatokban szegényebb, mint a virágokat hozó tavasz, a gyümölcsöző nyár vagy a bomló anyagokkal átitatott ősz. Télen a biológiai folyamatok nagy része szünetel, a hideg levegő pedig egyébként is rosszabb hordozója a szagoknak. Ettől függetlenül a hónak van illata, amit részben a levegő, részben a talaj befolyásol. Így természetesen a földrajzi hely is meghatározza, de a Föld levegőjének általános állapota is. A melegebb környezet felgyorsítja a szagmolekulák…
Tovább olvasomFogy az édesvíz, veszélyben a folyók és tavak
Nemcsak az óceánok, hanem a tavak és a folyók is szenvednek az éghajlatváltozás miatt. Ha a hőmérséklet továbbra is emelkedik, pusztító következményekkel kell számolnunk. Az első jelek már megmutatkoztak. A hőség súlyos hatással van az édesvizekre Az egyre több CO2-kibocsátás és a hőmérséklet emelkedése a szárazföldön és a vizekben nemcsak az óceánokat és azok lakóit, hanem a tavakat és a folyókat is nagy mértékben érintik. Az édesvízi ökoszisztémák a Föld legveszélyeztetettebb ökoszisztémái közé tartoznak – figyelmeztet a World Climate Statement. A tavak és folyók a Föld felszínének kevesebb mint egy százalékát…
Tovább olvasomA kakaó egyszerre oka és áldozata a klímaválságnak
Felére csökkenhet a kakaótermesztésre igazán alkalmas területek nagysága a klímaváltozás miatt a 2040–2070 közötti időszakra, miközben az elmúlt évtizedekben csak a kakaótermesztés miatt több millió hektár erdőt irtottak ki, jelentősen hozzájárulva ezzel a klímaválsághoz. A csoki karbonlábnyoma így magasabb, mint több tejterméké, de egyes számítások szerint akár a baromfiét is meghaladja. Bár több klímabarát megoldás is lenne a hozamcsökkenés mérséklésére, megvan a kockázata, hogy újabb erdőirtásokkal próbálják biztosítani az exportot. dr. Kis Anna meteorológus írása, mely a Másfélfok portálján jelent meg először. A kakaó az egyik fő okozója az erdőirtásnak Nyugat-Afrikában, ami talajromláshoz, a…
Tovább olvasomKengyel, Martfű, Rákóczifalva és Rákócziújfalu a víz megtartását tűzte ki célul
Vízgyűjtőszintű megállapodást írt alá Kengyel, Martfű, Rákóczifalva és Rákócziújfalu polgármestere a megyeházán. Az 1800-as évekbeli folyószabályozások hatására az árterek területe lecsökkent, a Tiszába vezetett vizek „átrohannak” az országon. A helyzetet a klímaváltozás tovább nehezíti. A gazdálkodók aszályokkal küzdenek, de nem ritka a villámárvizeket okozó esőzés sem. Rákócziújfaluban nemrégiben ekészült a csapadékvíz-tározó a település határában, így élen jár a vízgazdálkodásban. A talajvíz ugyanis évről évre csökken, szükségessé vált a rétegvizek gyarapítása. Jövőbe mutató a kezdeményezés, aminek részesei lehetünk. Az aláírt megállapodás újabb állomása a közös együttműködésnek. Szakértő bevonásával megvalósíthatósági tanulmány is…
Tovább olvasomKlímaválasztás 2021: Márki-Zay és Dobrev ezúttal a zöld politikáról vitázott | videó
Csütörtökön este a HVG székházában találkoztak az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek, a Greenpeace Magyarország és a HVG által szervezett klímamegbeszélésen a két politikus zöld kérdésekben ütköztette érveit és terveit. A két ellenzéki miniszterelnök-jelölt között szó esett a kibocsátás-csökkentésről, Paksról és a Mátrai Erőműről is. A legnagyobb vita viszont arról szólt, hogy kire kell terhelni a klímaharc költségeit. Dobrev Kláráról, a DK pályázójáról kiderült még, hogy igyekszik nem minden évben olyan új ruhákat vásárolni, amire nincs szüksége, Márki-Zayról pedig, hogy szódagépet használ palackozott víz helyett, és családját is kerékpáros közlekedésre biztatja Hódmezővásárhelyen. Márki-Zay…
Tovább olvasomGlobális klímasztrájkot tartottak Magyarországon
A Fridays For Future Budapest két év után ismét megrendezte a globális klímasztrájkot Budapesten most szombaton. Idén nyáron korábban hasonló szervezéssel már tüntettek a Fertő tó védelméért. Minden nap számtalan hírt lehet olvasni a klímaválsággal kapcsolatban. Égető problémákat kellene nagyon rövides időn belül orvosolni, vagy elkerülhetetlenné válik a katasztrófa. Számos helyen elégedetlenek a civilek, mivel a politikusok ígéreteivel szemben a koronavírus-járvány utáni helyreállítás nem a zöld fordulat jegyében zajlott. Továbbra is fosszilis energiahordozókba fektetnek rengeteg pénzt és Natura 2000-es, illetve nemzeti parkok helyén zajlanak építkezések. Nem hagynak fel a nagyhatalmak…
Tovább olvasomAggasztó rekord: a mostani július volt a valaha mért legforróbb hónap
Az idei július volt a valaha feljegyzett legmelegebb hónap a Földön – ezt az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) közölte, amely szerint az új rekord megszületésében komoly szerepet játszott a klímaváltozás. A globális felszíni átlaghőmérséklet 2021 júliusában 0,01 Celsius-fokkal haladta meg a korábbi legmelegebb júliusi hőmérsékletet, amelyet 2016-ban, 2019-ben, majd 2020-ban mértek. Ezzel az idei a legmelegebb július volt a feljegyzések kezdete óta, egyben a legmelegebb az összes hónap közül – írja a szervezet honlapján olvasható jelentés alapján a 444.hu. Az 20. század 15,8 Celsius-fokos globális júliusi felszíni (szárazföldi…
Tovább olvasom